Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

TVP kupiła antywirus oskarżany o szpiegowanie dla Rosji

24.10.2017 11:21
xxx zet

Telewizja Polska wydała 181 tys. zł na przedłużenie licencji antywirusa Kaspersky, oskarżanego przez USA o wykradanie tajnych informacji. W przetargu odrzucono możliwość zaoferowania innego oprogramowania.

TVP kupiła antywirus oskarżany o szpiegowanie dla Rosji fot. materiały prasowe

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Krajowego zakazał używania rosyjskiego antywirusa w agencjach rządowych USA jeszcze w lipcu 2017 roku. Jak wynika z ustaleń izraelskiego wywiadu, na serwery Kaspersky’ego miały włamać się rosyjskie służby, które ingerowały w kod źródłowy oprogramowania w taki sposób, żeby móc pobierać z chronionych przez program komputerów dowolne pliki.

Producent antywirusa zaprzecza takim informacjom i zapewnia, że korzystanie z jego rozwiązań jest całkowicie bezpieczne. Wiarę w tę słowa wykazała Telewizja Polska, która w połowie października 2017 roku rozstrzygnęła przetarg na przedłużenie licencji na używane na 5120 urządzeniach oprogramowanie Kaspersky Endpoint Security for Business oraz Security Center.

Za możliwość dalszego korzystania z oprogramowania zapłacono 181 tys. zł. Możliwość przedstawienia konkurencyjnej oferty przez amerykańskiego Symanteca została przez TVP oficjalnie odrzucona – producent otrzymał odpowiedź, że „nie jest możliwe dostarczenie alternatywnego oprogramowania”.

Zagłosuj

Zainstalowalibyście Kaspersky'ego na swoim komputerze?

RadioZET.pl/MT

Oceń