Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ta eko-szkoła jest zasilana panelami solarnymi

01.09.2017 12:30
xxx zet

Modernizacja szkoły w Australii należy do jednego z projektów Tesli.

Ta eko-szkoła jest zasilana panelami solarnymi fot. Tesla

Cathedral College położony w Queensland w Australii to pierwsza szkoła, która przeszła taką modernizację od Tesli.

Dzięki setkom paneli solarnych, położonym na dachu ośrodka, za dnia ładowane są tzw. Tesla Powepack, czyli ogromne akumulatory, które pozwalają na wykorzystanie zebranej energii, kiedy jest na to potrzeba.

Spora dawka promieniowania słonecznego przechwytywana przez panele solarne pozwala na ciągłe zasilanie oświetlenia w szkole i na szkolnym boisku przez około 5 godzin po zapadnięciu zmroku. Dzięki temu szkoła jest w stanie oszczędzić nawet 50% ponoszonych kosztów na energię elektryczną, a całość inwestycji ma się zwrócić już po 6 latach.

To nie jedyny projekt, jaki firma Elona Muska przeprowadza w Australii. Dzięki współpracy firmy z australijskim rządem, na terenie kraju powstanie wyjątkowa infrastruktura elektryczna. Plany zakładają powstanie systemu magazynowania energii, w skład którego wejdą największe na świecie akumulatory litowo-jonowe o pojemności 100 i 129 Megawatogodzin. Całość systemu magazynowania energii będzie zasilana z farmy wiatraków, a więc źródłem energii będzie naturalny czynnik, niewymagający wytwarzania zanieczyszczeń. 

Zagłosuj

Uważasz, że polskie instytucje również powinny zainwestować w ekologiczne źródła energii?

RadioZet.pl/AM

Oceń