Tak roboty testują fotele samochodowe i motocykle [wideo]

30.10.2017 14:41
xxx zet

Jeśli zawsze zastanawiałeś się jak producenci są w stanie przewidzieć, że "ten fotel wytrzyma 10 lat codziennego siadania na nim" - to już nie musisz. Te materiały wideo pokażą jak wygląda praca robotów-testerów.

Tak roboty testują fotele samochodowe i motocykle [wideo] fot. Ford

Pierwszy z omawianych robotów to maszyna stworzona przez Forda do testowania wytrzymałości foteli samochodowych. Specjalnie wyprofilowane sztuczne pośladki człowieka siadają na fotelu około 25 tysięcy razy - proces ten trwa trzy tygodnie, co ma być odpowiednikiem około 10 lat używania przez człowieka. Co ciekawe Ford nazwał robota "Robutt", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Robotyłek". 

Kolejnym z ciekawych przykładów robotów-testerów jest humanoidalny "Motobot", który testują najszybsze motocykle firmy Yamaha. Wykorzystanie robota pozwala na bezpieczne testowanie szybko pędzących maszyn.

Yamaha zaprezentowała niedawno drugą wersję tego robota, który teraz może dokonywać testów nawet przy 200 km/h. Ze swojego dzieła inżynierowie byli na tyle dumni, że wystawili go nawet do pojedynku przeciwko zawodowemu motocykliście - Valentino Rossim.

Jak widać najlepiej jest sprawdzić tego typu rzeczy niemalże tak jakby faktycznie były używane - roboty jednak pozwalają znacznie szybkiej dokonać takich pomiarów.

RadioZet.pl/benchmark.pl/AM

Co wiesz o telefonii? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

Oceń