Tak wygląda pierwszy laptop z procesorem ze smartfonów - działa do 22h na baterii!

07.12.2017 16:06

ASUS NovaGo to urządzenie hybrydowe, będące jednym z pierwszych komputerów działających w oparciu o mobilny układ ARM. 

Tak wygląda pierwszy laptop z procesorem ze smartfonów - działa do 22h na baterii! fot. ASUS

Microsoft stworzył coś, co do tej pory wydawało się niemożliwe. Specjalnie przygotowana wersja systemu Windows 10 potrafi zadziałać na mobilnych układach ARM - tych samych na których działa obecnie duża część tegorocznych flagowych smartfonów.

Dzięki stworzeniu specjalnej warstwy emulacyjnej możliwe jest wykorzystanie potężnych i bardzo energooszczędnych procesorów mobilnych, które działają w oparciu o architekturę ARM, by uruchomiły klasyczne aplikacje x86 znane z komputerów PC. Oznacza to, że nowe serie komputerów będą mogły z powodzeniem uruchomić takie pełnoprawne desktopowe aplikacje jak Microsoft Word, Excel, czy Adobe Photoshop, Google Chrome, a nawet te mniej wymagające gry komputerowe.

novago

Pierwszym urządzeniem działającym w oparciu o układ Snapdragon 835 będzie laptop od firmy ASUS - NovaGo będzie lekką konstrukcją (1,35 kg) wyposażoną w ekran 13,3" o rozdzielczości Full HD.

Urządzenie będzie tzw. hybrydą, a więc dzięki jego specjalnej konstrukcji, zarówno będzie można go używać jako laptopa, jak i tableta. Mobilny układ Snapdragona daje urządzeniu nie tylko niesamowicie długi czas pracy na baterii - do 22 godzin standardowej pracy i do miesiąca w trybie czuwania, lecz również zaawansowaną łączność bezprzewodową.

Zamontowanie układu Snapdragon 835 pozwala wykorzystać komputerowi wszelkie dobrodziejstwa mobilnych technologii, w tym szybkiej łączności LTE - można więc z powodzeniem surfować po sieci, wkładając do odpowiedniego czytnika kartę nanoSIM.

Producent na szczęście nie żąda za taką nowinkę niesamowitych pieniędzy. Podstawowa wersja ASUSa NovaGo wyposażona w 4 GB pamięci RAM ma kosztować 599 dolarów, a wersja z 8 GB - 799 dolarów.

Do czego będzie można wykorzystać takie urządzenie? Na pewno do wszelkich podstawowych zadań - przeglądanie stron internetowych, obróbka zdjęć, czy uruchomienie prostych gier nie będzie stanowić dla tych maszyn problemów, lecz by dowiedzieć się jak te komputery poradzą sobie z bardziej wymagającymi zadaniami będziemy musieli poczekać na ich oficjalną premierę, która ma nastąpić na początku przyszłego roku.

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę technologiczną i odgadnij pierwotną cenę tych gadżetów:

Quiz. Ceny technologii fot. pixabay
Oceń