Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ten chodnik generuje energię elektryczną dzięki przechodniom

04.07.2017 12:10

To kolejna technologia, która pozwoli na ekologiczne wytwarzanie energii elektrycznej.

Ten chodnik generuje energię elektryczną dzięki przechodniom fot. Pavegen

Twórcą tego innowacyjnego rozwiązania jest firma Pavegen, która rozwija je już od kilku lat. W projekcie tego bardzo ładnie wyglądającego chodnika zastosowano specjalne płyty, które zamieniają energię kinetyczną generowaną, dzięki spacerującym po nich przechodniom, w energię elektryczną. Można ją składować i wykorzystać na przykład do oświetlenia ścieżki lub uliczki.

Jedna osoba spacerująca po chodniku o długości 10 metrów jest w stanie wytworzyć ok. 5 watów energii. Ta ilość w zupełności wystarczy do oświetlenia ścieżki, na której został zainstalowany, dzięki wydajnemu i energooszczędnemu systemowi oświetlenia, nad którym również pracuje Pavegen.

Pavegen obecnie testowo zainstalowało 10 metrową konstrukcję chodnika na Bird Street w Londynie. Obok tego miejsca znajduje się centrum handlowe, a więc po ścieżce przechodzi dziennie kilka tysięcy osób, generując tym samym sporą ilość energii. Osoby, które skorzystają z nowego przejścia, dodatkowo mogą liczyć na rozmaite promocje we wspomnianym centrum handlowym, jak np. darmowe naładowanie smartfona lub otrzymanie rozmaitych zniżek na zakupy.

Plany firmy są duże i zakładają budowę całym sieci tego typu chodników w centrach dużych miast na całym świecie, co zagwarantowałoby im duży przypływ darmowej energii.

Sprawdź także: Pierwsza na świecie droga produkująca prąd. Będzie zdrowiej?

Zagłosuj

Chciałbyś by tego typu rozwiązania zostały zainstalowane w Twojej miejscowości?

RadioZET.pl/AM

Oceń