Ten telefon komórkowy nie potrzebuje baterii

04.08.2017 10:00

Inżynierowie z Paul G. Allen School of Computer Sciencie & Engineering z Waszyngtonu stworzyli bardzo prosty, lecz wyjątkowy telefon komórkowy.

Ten telefon komórkowy nie potrzebuje baterii

Dzięki dokładnej analizie elementów pobierających najwięcej energii, jakie możemy znaleźć w telefonach komórkowych naukowcom udało się je w pełni wyeliminować. Jakie elementy są przyczyną tak szybkiej utraty baterii? To konwertery analogowo-cyfrowe, które zajmują się przetwarzaniem sygnału dźwiękowego w dane - te muszą działać w obie strony - przy wysyłaniu sygnału i odbieraniu go, byśmy mogli słyszeć osoby po drugiej stronie łącza telefonicznego.

Naukowcy stworzyli więc układ, który wykorzystuje jedynie wibracje mikrofonu do kodowania mowy, a przy odbieraniu sygnału konwertuje dźwięk w wibracje odtwarzane przez głosnik.

Urządzenie dzięki temu procesowi jest bardzo energooszczędne, a do jego zasilania wymagana jest jedynie energia, jaką pobiera z otoczenia. Układ na razie ma jednak dosyć istotną wadę - należy przełączać się między sygnałem odbierania dźwięku i nadawania go - zupełnie jak w przypadku krótkofalówek.

Zagłosuj

Chciałbyś mieć taki telefon komórkowy?

RadioZet.pl/AM

Oceń