Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ten telefon komórkowy nie potrzebuje baterii

04.08.2017 10:00

Inżynierowie z Paul G. Allen School of Computer Sciencie & Engineering z Waszyngtonu stworzyli bardzo prosty, lecz wyjątkowy telefon komórkowy.

Ten telefon komórkowy nie potrzebuje baterii

Dzięki dokładnej analizie elementów pobierających najwięcej energii, jakie możemy znaleźć w telefonach komórkowych naukowcom udało się je w pełni wyeliminować. Jakie elementy są przyczyną tak szybkiej utraty baterii? To konwertery analogowo-cyfrowe, które zajmują się przetwarzaniem sygnału dźwiękowego w dane - te muszą działać w obie strony - przy wysyłaniu sygnału i odbieraniu go, byśmy mogli słyszeć osoby po drugiej stronie łącza telefonicznego.

Naukowcy stworzyli więc układ, który wykorzystuje jedynie wibracje mikrofonu do kodowania mowy, a przy odbieraniu sygnału konwertuje dźwięk w wibracje odtwarzane przez głosnik.

Urządzenie dzięki temu procesowi jest bardzo energooszczędne, a do jego zasilania wymagana jest jedynie energia, jaką pobiera z otoczenia. Układ na razie ma jednak dosyć istotną wadę - należy przełączać się między sygnałem odbierania dźwięku i nadawania go - zupełnie jak w przypadku krótkofalówek.

Zagłosuj

Chciałbyś mieć taki telefon komórkowy?

RadioZet.pl/AM

Oceń