Terminal płatniczy aplikacją na telefon. Takie rzeczy tylko w Polsce

31.08.2017 16:05
xxx zet

Skoro telefon może służyć do płacenia w systemie zbliżeniowym, może także zastąpić terminale i przyjmować płatności. Udowadnia to program pilotażowy, uruchomiony w Polsce przez Mastercard - dzięki niemu w przyszłości kartą będzie można zapłacić nawet na bazarze.

Terminal płatniczy aplikacją na telefon. Takie rzeczy tylko w Polsce fot. materiały prasowe

Testy aplikacji zmieniającej telefon w terminal zbliżeniowy prowadzone będą w Polsce na stosunkowo mała skalę – na jesieni 2017 roku do programu ma zostać zaproszonych 200 małych i średnich przedsiębiorstw, docelowo sprawdzać rozwiązanie ma około 500 różnych biznesów.

Projekt zakłada możliwość przyjmowania opłat nie wyższych niż 50 zł – Mastercard przekonuje, że aplikacja na smartfonie pomoże małym przedsiębiorcom, na prowadzącym na przykład stragany warzywne, przyjmować płatności kartą, a nie tylko gotówką. Obecnie przeszkodą w tym może być stosunkowo wysoki koszt terminali.

- Aby sprawdzić działanie rozwiązania w warunkach rynkowych oraz poznać opinie przedsiębiorców i konsumentów na jego temat, Mastercard będzie współpracował z agentami rozliczeniowymi Elavon i Polskie ePłatności. W projekcie zostanie wykorzystana opatentowana technologia i ekosystem firmy Mobeewave, reprezentowanej w Polsce przez OT-Morpho, zainstalowana na urządzeniach Samsung Galaxy S7, która umożliwi realizację płatności poprzez zbliżenie karty płatniczej do telefonu – czytamy w podsumowaniu projektu.

Polska jest jednym ze światowych liderów płatności zbliżeniowych. Już ponad 2/3 transakcji kartami Mastercard w Polsce jest dokonywanych w ten sposób. Według danych NBP, Polacy w swoich portfelach noszą 29,4 mln kart płatniczych z funkcją zbliżeniową, które stanowią niemal 78% wszystkich kart. W Polsce funkcjonuje też 514 tys. terminali zbliżeniowych – stanowią one 91% wszystkich terminali akceptujących płatności bezgotówkowe.

Z tego powodu jesteśmy jednym z pierwszych krajów na świecie, w których Google wprowadził swój system płatności zbliżeniowych – Android Pay.

Zagłosuj

Jak wolicie płacić za zakupy?

RadioZET.pl/Mastercard/MT

Oceń