Test z nawigacji satelitarnej na egzaminie na prawo jazdy

18.04.2017 13:00

Wielka Brytania zamierza zaktualizować przebieg egzaminu na prawo jazdy – starający się o prawo jazdy będzie musiał pokazać, że potrafi korzystać z nawigacji satelitarnej.

Test z nawigacji satelitarnej na egzaminie na prawo jazdy fot. kadr z wideo

Taki sprawdzian ma dotyczyć 80% przystępujących do egzaminu – pozostałe 20% będzie proszone o kierowanie się podczas jazdy tradycyjnymi drogowskazami. Etap samodzielnej jazdy według nawigacji ma trwać około 20 minut i sprawdzać, jak starający się o stanie pełnoprawnym kierowcą radzi sobie z manewrami wymaganymi do dotarcia do wybranego celu.

Zgubienie drogi bądź niezastosowanie się do polecenia nawigacji nie będzie traktowane jako błąd – egzaminatorzy mają sprawdzać, czy kierujący są w stanie bezpiecznie korzystać z nawigacyjnej pomocy, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Testowana będzie także podzielność uwagi – umiejętność śledzenia wskazań nawigacji przy jednoczesnym obserwowaniu sytuacji na drodze.

W życiu można spotkać kierowców, którzy wykonują gwałtowne manewry, gdy przegapią podpowiadany skręt. Zdarzały się także przypadki, gdy zbytnia ufność we wskazówki podsuwane przez nawigację doprowadzały na przykład do wjeżdżania samochodem wprost do jeziora czy rzeki.

Zmiany w egzaminach mają obowiązywać w Wielkiej Brytanii od grudnia 2017 roku. Brak informacji, czy o podobnych rozwiązaniach myślą także polscy egzaminatorzy.

Zagłosuj

Czy na polskim egzaminie na prawo jazdy też powinno się sprawdzać korzystanie z nawigacji satelitarnej?

RadioZET.pl/MT

Oceń