To narzędzie stworzy model 3D twarzy na podstawie jednego zdjęcia

19.09.2017 15:41

Niepotrzebne do tego jest posiadanie zaawansowanych sensorów, jakie są dostępne w iPhonie X!

To narzędzie stworzy model 3D twarzy na podstawie jednego zdjęcia

Tworzenie twójwymiarowego modelu naszej twarzy zwykle jest możliwe do wykonania z pomocą specjalnej technologii, która wykorzystuje dziesiątki kamer, które nas otaczają, lub wykorzystanie nowoczesnych sensorów, jakie przykładowo posiada iPhone X. Jak więc grupie naukowców udało się osiągnięcie tego celu z wykorzystaniem zwykłego zdjęcia 2D naszej twarzy?

Jak możemy przeczytać we fragmencie opisującym pracę zespołu naukowców z Uniwersytetu Nottingham i Uniwersytetu w Kingston w Wielkiej Brytanii: "Trójwymiarowa rekonstrukcja twarzy to fundamentalny problem wizualizacji komputerowej, a jej poziom złożoności jest wręcz niesamowity."

Zazwyczaj do tego typu procedury wymaganych jest kilka zdjęć tej samej twarzy wykonanych pod różnymi kątami, dzięki czemu można dopasować kontury ciała. Naukowcom jednak udało się osiągnąć zadowalające efekty poprzez nauczenie sieci neuronowej rozpoznawania anatomii twarzy, poprzez przekazanie jej dziesiątek zdjęć twarzy i odpowiadających im modeli 3D.

elijah wood

Sztuczna inteligencja potrafi teraz dzięki temu wychwycić drobne szczegóły na naszych zdjęciach, by przekuć dowolne dwuwymiarowe zdjęcie twarzy na prosty, trójwymiarowy model. W dodatku potrzebuje do tego zaledwie jednego, prostego zdjęcia - nawet wykonanego smartfonem, a nie dziesiątek materiałów wysokiej jakości.

Najciekawsze z tego jest to, że naukowcy postanowili udostępnić swoje narzędzie publicznie, dzięki czemu każdy z Was może zamienić swoje zdjęcie na model 3D, a następnie pobrać je na dysk komputera. Oficjalna strona projektu dostępna jest tutaj

Zagłosuj

Zamierzasz stworzyć model 3D swojej twarzy?

RadioZet.pl/AM

Oceń