UE ukryła raport o piractwie. Okazało się, że nie szkodzi

22.09.2017 14:56

Unia Europejska zamówiła w 2014 roku badanie mające pokazać jak bardzo piractwo zmniejsza sprzedaż legalnych filmów, muzyki, książek i gier. Wyniki okazały się być na tyle niewygodne, że próbowano je przemilczeć.

UE ukryła raport o piractwie. Okazało się, że nie szkodzi fot. materiały prasowe

Raport powstała przez kilka miesięcy – autorzy przyglądali się w nim zachowaniom mieszkańców kilku krajów, w tym Polski, w której piractwo jest bardzo rozpowszechnione.

Rezultatem badania, kosztującego 360 000 euro, jest liczący ponad 300 stron raport, który został złożony w maju 2015 roku. Po zapoznaniu się z jego konkluzjami Unia Europejska „zapomniała” przekazać zdobytą wiedzę swoim obywatelom.

Treść raportu udało się poznać dzięki euro deputowanej Julii Redy, zasiadającej w Parlamencie Europejskim z ramienia Partii Piratów. Posłanka zażądała dostępu do raportu, powołując się na prawo do swobodnego dostępu do informacji.

Jak się okazało, autorzy badania nie znaleźli wiarygodnego potwierdzenia na to, że piractwo obniża sprzedaż legalnych kopii filmów, gier, muzyki i książek.

- Rezultaty nie wykazują silnych dowodów statycznych na obniżenie sprzedaży w wyniku naruszania praw autorskich w internecie – czytamy we wstępie do raportu.

Wyjątkiem okazały się być przeboje filmowe wyświetlane w kinie – tutaj oszacowano, że 10 odtworzeń nielegalnych kopii przekłada się nawet na 4 sprzedane bilety mniej.

Raport można pobrać z tego miejsca.

Zagłosuj

Waszym zdaniem piractwo jest szkodliwe?

RadioZET.pl/MT

Oceń