UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami

31.05.2017 15:26

55 tysięcy wycofanych z rynku zabawek, 48 000 zniszczonych – takim wynikiem skończyły się prowadzone w 2016 roku kontrole UOKiK i Inspekcji Handlowej. Na co zwracać uwagę, kupując zabawki?

UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami fot. materiały prasowe

Działająca na zlecienie UOKiK Inspekcja Handlowa przebadała w 2016 roku 2302 modele zabawek – zastrzeżenie pojawiły się w stosunku do 26%.

- Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oznakowania, w tym przede wszystkim umieszczania prawidłowych ostrzeżeń. Wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości znalazło się np. niezasadne umieszczanie informacji, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku 0-3 lata (107 przypadków) na produktach przeznaczonych dla maluchów w tym wieku (np. pluszowych misiach). Inspektorzy kwestionowali też brak wymaganych ostrzeżeń (73 przypadki) – tłumaczy UOKiK.

281 zabawek zostało wytypowanych do zbadania pod względem konstrukcyjnym. Tutaj zastrzeżenia pojawiły się co do 111 próbek, a więc blisko 40% ogółu.

W przeznaczonych dla najmłodszych produktach stwierdzano między innymi występowanie zbyt małych elementów, które mogły zostać połknięte lub doprowadzić do zakrztuszenia, zbyt małe linki lub otwory grożące zaplątaniem się ręki, głowy lub szyi dziecka oraz łatwe składanie się części zabawek, co może doprowadzić do przytrzaśnięcia, a nawet zmiażdżenia palców.

Zagłosuj

Kupując zabawki sprawdzacie, czy są bezpieczne?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował poradnika dla osób kupujących zabawki swoim dzieciom:

  • Wybierz zabawkę odpowiednią do wieku. Szukaj informacji na opakowaniu. Przykładowo maskotki, gryzaki, klocki, lalki dla najmłodszych nie mogą zawierać małych części – dziecko mogłoby się nimi udławić.
  • Upewnij się, że zabawka jest bezpieczna. Sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Składane krzesełka, stoliki czy dziecięce deski do prasowania muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą.
  • Czytaj instrukcje. Powinny być one dołączone np. do rowerków, hulajnóg czy huśtawek. Jeśli produkt wymaga samodzielnego złożenia – obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie instrukcji montażu.
  • Jeżeli jednym z elementów są linki i sznurki, sprawdź, czy nie są za długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
  • Szukaj znaku CE na każdej zabawce. Jest to deklaracja producenta, że spełnia ona zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
  • Jeśli uważasz, że zabawka nie jest bezpieczna, sprawdź, czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPEX. Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

Z rad UOKiK warto korzystać kupując prezenty na świętowany 1 czerwca Dzień Dziecka.

RadioZET.pl/UOKiK/MT

Oceń