UOKiK prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro

07.07.2017 11:32

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy Allegro faworyzuje własny sklep internetowy kosztem innych sprzedawców.

UOKiK prowadzi przeszukanie w siedzibie Grupy Allegro fot. zrzut ekranu

Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie zostało wszczęte 21 czerwca 2017 roku w odpowiedzi na liczne skargi sprzedawców korzystających z platformy handlowej Allegro.

Informowali oni między innymi, że wyniki wyszukiwań w serwisie prezentowane są w taki sposób, żeby produkty sprzedawane bezpośrednio przez Allegro pokazywane były w najbardziej eksponowanych miejscach.

- Chcemy wstępnie ustalić, czy w związku z działaniami Grupy Allegro mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Sprawdzamy, czy spółka nie faworyzuje własnego sklepu internetowego w szczególności poprzez lepszą prezentację jego ofert – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie stosowane w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada dowody, które mogą być istotne w sprawie. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu.

Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. W tym roku urząd dwukrotnie skorzystał z tej możliwości zebrania materiałów.

- Faworyzowanie własnych produktów przez spółki, które posiadają silną pozycję na rynkach związanych ze sprzedażą elektroniczną, to sprawy którymi zajmują się organy antymonopolowe na całym świecie. Niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google karę finansową w wysokości 2,4 mld euro. Sprawa Grupy Allegro jest jednak na wczesnym etapie, prowadzimy dopiero postępowanie wyjaśniające, czyli w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy – wyjaśnia prezes UOKiK.

Komentarza w sprawie przeszukania udzielił serwisowi RadioZET.pl Paweł Klimiuk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Allegro:

Potwierdzam, że obecnie toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez UOKIK. Nie jest to pierwsze tego typu postępowanie i podobnie jak w poprzednich przypadkach, w pełni współpracujemy z reprezentantami UOKIK udostępniając im informacje i dokumenty pomocne w przeprowadzeniu postępowania. Działamy w Polsce od niemal 18 lat i niezmiennie w pełni respektujemy zasady konkurencji oraz prawa konsumentów efektywnie wpływając na rozwój rynku e-commerce w Polsce, dając szansę na rozwój blisko 100 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą sprzedaż za pośrednictwem naszej platformy. Prowadzimy działalność w oparciu o przepisy prawa i jesteśmy przekonani, że postępowanie potwierdzi wysokie standardy naszego działania. - oświadczył przedstawiciel największej internetowej platformy handlowej w Polsce.

Zagłosuj

Jakie produkty pojawiają się Wam jako pierwsze na Allegro?

RadioZET.pl/UOKiK/MT

Oceń