UWAGA: Masz sprzęt od Apple? Cyberprzestępcy mogą go zablokować

05.07.2017 14:30

Wiele osób uważa, że posiadając sprzęt Apple nie jest się narażonym na możliwość ataku cyberprzestępców i szkodliwego oprogramowania.

UWAGA: Masz sprzęt od Apple? Cyberprzestępcy mogą go zablokować fot. pexels

Najnowsze wersje systemów MacOS od Apple wyposażone są w mechanizm zabezpieczający przed szkodliwym oprogramowaniem - Gatekeeper. Dzięki niemu, zanim uruchomimy daną aplikację, system sprawdzi, czy nie posiada w sobie jednego ze znanych firmie złośliwego oprogramowania.

Ostatnio jednak pojawia się wiele przypadków, które mają podobne efekty jak ataki ransomware, spowodowane przez takie szkodliwe oprogramowanie jak "WannaCry" lub "Petya". Jednak cyberprzestępcy w ogóle nie używają do tego szkodliwego kodu. Jak oni to robią?

Blokada urządzeń z iOS lub MacOS pod żądaniem okupu

Wystarczy, że używamy zbyt prostego hasła do usługi iCloud lub nasze hasło znajduje się w puli wyciekniętych dostępów do innych serwisów, dzięki czemu cyberprzestępcy w jakiś sposób dostaną się na nasze konto iCloud. Z jego poziomu będą mogli zdalnie zablokować dostęp do naszego sprzętu. Wszystko przez funkcjonalność "Find My iPhone" lub "Find My Mac", która jest dostępna dla każdego użytkownika.

Z pozoru pomocna funkcjonalność na wypadek kradzieży lub zgubienia naszego sprzętu Apple, w tym przypadku może być wykorzystana do zablokowania naszego sprzętu pod żądaniem okupu.

1

Cyberprzestępcy mogą dzięki temu zablokować dostęp do naszego Maka, iPhone'a lub iPada i zablokować do niego dostęp 4-cyfrowym kodem PIN, a następnie wysłać do nas wiadomość o przelaniu odpowiedniej kwoty w celu odzyskania dostępu do urządzenia. Atak nie jest z pozoru tak groźny jak atak malware, który w ostatnich tygodniach zablokował dane na setkach tysięcy urządzeń w Europie, lecz mimo wszystko warto uważać i zmienić hasło dostępu do usługi iCloud, jeśli jest takie samo, jak do innych popularnych serwisów lub po prostu jest proste do złamania.

Nie wykorzystujcie też najtrudniejszego do złamania hasła na świecie - jest bowiem dostępne dla każdego publicznie.

RadioZet.pl/niebezpiecznik.pl/AM

Oceń