Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

UWAGA: Możliwe przerwy w dostawie prądu

30.06.2017 10:26

Z uwagi na bardzo wysokie temperatury podczas okresu wakacyjnego bardzo prawdopodobne są przerwy w dostawie prądu w wielu miejscowościach.

UWAGA: Możliwe przerwy w dostawie prądu fot. pexels

Rekordowy pobór energii elektrycznej

Rekord zużycia prądu w tym roku padł 28 czerwca o 13:30. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych zapotrzebowanie na energię wynosiło wtedy 22,9 tysiąca MW.

Zużycie energii elektrycznej z roku na rok rośnie - w zeszłym rekord wynosił 22,8 tyś. MW, a w 2015 roku - 22,5 tyś. MW.

Skąd tak duży pobór energii elektrycznej w lato?

Duże temperatury oznaczają, że korzystamy z klimatyzacji, lodówek i chłodziarek - im większa temperatura otoczenia, tym więcej energii jest potrzebne do schłodzenia pomieszczeń do wymaganej temperatury. Dodatkowo wykorzystywane do produkcji energii elektrownie termiczne, w tym węglowe, również wymagają chłodzenia, co z kolei powoduje powiększanie problemu suszy.

Przerwy w dostawie prądu

Europejskie zrzeszenie narodowych operatorów systemów elektroenergetycznych (ENTSO-E) ostrzega, że przerwy w dostępie energii elektrycznej mogą wystąpić pod koniec lipca. Właśnie wtedy ma bowiem być największa temperatura, a także spore braki wody, potrzebnej do chłodzenia elektrowni.

Z kolei Andrzej Piotrowski - wiceminister energii uspokaja, że przedstawione przez ENTSO-E raporty to jedynie najbardziej pesymistyczne scenariusze, jakie trzeba będzie przeprowadzić w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych.

RadioZET.pl/AM

Oceń