Uncharted: Zaginione Dziedzictwo [RECENZJA]

21.08.2017 13:20

Zaginione Dziedzictwo początkowo miało być fabularnym dodatkiem do Uncharted 4. Twórcy jednak postanowili włożyć nieco więcej dodatkowej pracy, by stworzyć z małego fabularnego rozszerzenia pełnoprawną grę. Czy im się to udało? Zapraszamy do przeczytania naszych wrażeń z rozgrywki.

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo [RECENZJA] fot. Naughty Dog
u fot. Naughty Dog

Zaginione Dziedzictwo - spin-off godny oryginału

Uruchamiając Zaginione Dziedzictwo ma się poczucie, że czeka nas prawdziwa przygoda. Mocno fabularny wstęp, który przypomina filmy przygodowo-szpiegowskie, zachęca do lepszego poznania nowych bohaterek - wprawdzie pojawiły się już w poprzednich częściach serii, lecz dopiero teraz mamy okazję zagrać jako duet Chloe Frazer (poszukiwaczka przygód - "damski" odpowiednik Nathana Drake'a) i Nadine Rose (najemniczka, która bardziej jest zainteresowana nagrodą, niż samym procesem poszukiwania skarbów).

W grze jednak przyjdzie nam wcielić się w Chloe, a Rose będzie nam towarzyszyć przez większość wyprawy w poszukiwaniu tytułowego "Zaginionego Dziedzictwa". Akcja gry toczy się w indyjskich lokacjach - zaczynając od ciemnych, czasem deszczowych alejek miasta, by potem nas przenieść do gorącej i słonecznej, ociekającej klimatem przygody rozległej lokacji pełnej flory i fauny. Będziemy mogli na niej samodzielnie dokonać wyboru w jakiej kolejności zwiedzimy przygotowane przez twórców jaskinie, wieże i inne obiekty, w których mamy odnaleźć kolejne elementy układanki potrzebne do rozwiązania zagadki.

Więcej Uncharted w Zaginionym Dziedzictwie niż w Kresie Złodzieja

Uncharted: Zaginione Dziedzictwo ma w sobie coś więcej z pierwszych części serii, niż samo Uncharted 4: Kres Złodzieja. Skakanie po wysokich budynkach, podróżowanie samochodem w poszukiwaniu nowych lokacji i śledzenie swoich poczynań na mapie, wraz z okazjonalną walką z przeciwnikami, bardziej przypadło mi do gustu niż w U4. Naughty Dog starając się pokazać historię braci Drake moim zdaniem za bardzo obdarły przygody Nathana z "unchartedowości", którą znałem z poprzednich odsłon. Na szczęście właśnie te wszystkie elementy, których mi brakowało w głównej odsłonie serii, odnalazłem w tym samodzielnym dodatku.

Oprawa graficzna, przerywniki filmowe i udźwiękowienie produkcji stoją na najwyższym, światowym poziomie. Studio Naughty Dog jak zwykle pokazuje jak powinno robić się tego typu elementy w grach, wynosząc się ponad jakość innych produkcji na rynku. 

Polska wersja językowa to również bardzo wysoki poziom i moim zdaniem nawet w niektórych momentach przewyższa jakością grę aktorską oryginalnej wersji - Anna Gajewska w roli Chloe Frazer jest na pewno równie zadziorna jak Claudia Black.

Gra przygodowa dla każdego? 

Czy ta w miarę krótka przygoda spodoba się każdemu? O ile fani serii lub przynajmniej obeznani z rozgrywką gier Uncharted gracze poczują się tutaj jak w domu, o tyle nowi użytkownicy mogą czuć się nieco zagubieni "Zaginionym Dziedzictwem". Fabularnie wprawdzie otrzymujemy trochę historii i motywacji dotyczących głównych bohaterek co pozwoli nam na wczucie się w grę, lecz brak większej ilości samouczków, a także wysoki poziom trudności walki z przeciwnikami i samych zagadek może nieco przerazić nowych odbiorców.

 

Odpowiednio niższa niż w przypadku pełnoprawnych produkcji cena za ten samodzielny dodatek może jednak skutecznie skusić graczy do sprawdzenia tej produkcji, a jeśli już to zrobicie to na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Jeśli sama długość trybu fabularnego Was nieco rozczaruje (ok. 8 - 10 godzin) - wraz z grą otrzymujecie dostęp do trybu wieloosobowego Uncharted 4 i nowym trybem hordy, który umożliwi Wam grę ze znajomymi, co na pewno pozwoli na spędzenie kolejnych wieczorów przy solidnej i wciągającej rozgrywce na konsolach Playstation 4.

Zagłosuj

Grałeś w poprzednie odsłony serii Uncharted?

RadioZet.pl/AM

Oceń