Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Unia Europejska chce zadbać o prywatność użytkowników

20.10.2017 15:45

Rozwiązaniem na bezpieczeństwo prywatności użytkowników w sieci ma być zbiór przepisów "ePrivacy".

Unia Europejska chce zadbać o prywatność użytkowników fot. pexels

Inicjatywa do stworzenia jednego zbioru praw obowiązującego w całej Unii Europejskiej, które zadbają o prywatność wszystkich użytkowników Internetu, wyszła od Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Obecnie przeprowadzane są kolejne poprawki na zbiorze praw i obowiązków, jakie będą wymuszane m.in. na usługodawcach i twórcach aplikacji internetowych lub korzystających z dostępu do sieci.

Obecne zapisy ePrivacy we wciąż roboczej wersji mówią między innymi o braku możliwości przetwarzania danych bez wyraźnej zgody użytkownika, a jeśli ta już zostanie udzielona, to nie na zawsze, a na okres 6 miesięcy.

ePrivacy wprowadzi również nadanie telemarketerom specjalnego prefixu do numeru telefonu, który będzie informował odbiorcę, że połączenie przychodzące pochodzi właśnie od telemarketera.

Zbiór ePrivacy ma również wrogów - przeciwko wprowadzeniu tych praw są między innymi członkowie Europejskiej Partii Ludowej - największego ugrupowania w Parlamencie Europejskim. Prowadzone będą w związku z tym dalsze rozmowy i zmiany zapisów w ePrivacy, by usatysfakcjonować większość ze stron.

RadioZet.pl/AM

Wiesz, skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń