Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Unia Europejska nałoży sankcje na Facebooka? Nadal nie zmienili warunków świadczenia usług

20.09.2018 15:23
xxx zet

Unia grozi Facebookowi surowymi karami finansowymi, o ile do końca roku nie wprowadzą wszystkich zmian wymaganych przez Komisję Europejską. 

Unia Europejska nałoży sankcje na Facebooka? Nadal nie zmienili warunków świadczenia usług fot. Pixabay

Unia Europejska ukarze Facebooka i Twittera?

Gigantom grożą surowe kary finansowe z powodu opieszałości w dostosowaniu swoich warunków świadczenia usług do regulacji obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters, pomimo upływu ponad 7 miesięcy od momentu, w którym przedstawiciele UE poinformowali Facebooka o takiej konieczności, wszystkich wymaganych zmian nadal nie wprowadzono. Komisja Europejska zamierza więc wyciągnąć wobec firm stosowne konsekwencje. "Jeśli nie zobaczymy rezultatów, nałożymy odpowiednie sankcje. Sytuacja jest jasna - nie możemy negocjować w nieskończoność, musimy osiągnąć realne efekty" - podkreślała komisarz UE ds. sprawiedliwości Viera Jourova.

WARTO WIEDZIEĆ: Airbnb nie będzie ukrywał żadnych dodatkowych opłat przy rezerwacji noclegów przez internet

Airbnb zastosowało się do zaleceń Komisji Europejskiej

Dla porównania inne firmy zdążyły już zapowiedzieć odpowiednie zmiany i dokładny termin ich wprowadzenia. Komisarz pochwaliła stanowisko Airbnb, które zobowiązało się do podawania informacji na temat tego, od kogo pochodzi konkretna oferta, a także pełnej ceny noclegu, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych kosztów. Zmiany zostaną wprowadzone do 18 października 2018 roku. Dlatego zarówno Facebook jak i Twitter dostały czas na dokonanie poprawek swojego regulaminu tylko do końca bieżącego roku. Jakie zastrzeżenia ma Unia Europejska? Ich zdaniem serwis nie informuje w należyty sposób użytkowników o tym, w jaki sposób usuwane są treści a także na jakich warunkach odbywa się rozwiązanie umowy. Komisarz już wcześniej ostro krytykowała giganta społecznościowego za tworzenie "zagrożenia dla demokracji".

PRZECZYTAJ TEŻ:

Facebook się broni

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że nie tylko wprowadzili już część zmian ale i szykują już kolejne. "W maju zaktualizowaliśmy nasze warunki świadczenia usług zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez Komisję Europejską. Przedstawione w regulaminie zasady są teraz o wiele bardziej przejrzyste pod kątem tego, jakie opcje posiadają użytkownicy oraz co jest w naszym serwisie niedozwolone" - można było przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy.

RadioZET.pl/źródło:Reuters/AG

Oceń