Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Unia Europejska nałoży sankcje na Facebooka? Nadal nie zmienili warunków świadczenia usług

20.09.2018 15:23

Unia grozi Facebookowi surowymi karami finansowymi, o ile do końca roku nie wprowadzą wszystkich zmian wymaganych przez Komisję Europejską. 

Unia Europejska nałoży sankcje na Facebooka? Nadal nie zmienili warunków świadczenia usług fot. Pixabay

Unia Europejska ukarze Facebooka i Twittera?

Gigantom grożą surowe kary finansowe z powodu opieszałości w dostosowaniu swoich warunków świadczenia usług do regulacji obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters, pomimo upływu ponad 7 miesięcy od momentu, w którym przedstawiciele UE poinformowali Facebooka o takiej konieczności, wszystkich wymaganych zmian nadal nie wprowadzono. Komisja Europejska zamierza więc wyciągnąć wobec firm stosowne konsekwencje. "Jeśli nie zobaczymy rezultatów, nałożymy odpowiednie sankcje. Sytuacja jest jasna - nie możemy negocjować w nieskończoność, musimy osiągnąć realne efekty" - podkreślała komisarz UE ds. sprawiedliwości Viera Jourova.

WARTO WIEDZIEĆ: Airbnb nie będzie ukrywał żadnych dodatkowych opłat przy rezerwacji noclegów przez internet

Airbnb zastosowało się do zaleceń Komisji Europejskiej

Dla porównania inne firmy zdążyły już zapowiedzieć odpowiednie zmiany i dokładny termin ich wprowadzenia. Komisarz pochwaliła stanowisko Airbnb, które zobowiązało się do podawania informacji na temat tego, od kogo pochodzi konkretna oferta, a także pełnej ceny noclegu, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych kosztów. Zmiany zostaną wprowadzone do 18 października 2018 roku. Dlatego zarówno Facebook jak i Twitter dostały czas na dokonanie poprawek swojego regulaminu tylko do końca bieżącego roku. Jakie zastrzeżenia ma Unia Europejska? Ich zdaniem serwis nie informuje w należyty sposób użytkowników o tym, w jaki sposób usuwane są treści a także na jakich warunkach odbywa się rozwiązanie umowy. Komisarz już wcześniej ostro krytykowała giganta społecznościowego za tworzenie "zagrożenia dla demokracji".

PRZECZYTAJ TEŻ:

Facebook się broni

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że nie tylko wprowadzili już część zmian ale i szykują już kolejne. "W maju zaktualizowaliśmy nasze warunki świadczenia usług zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez Komisję Europejską. Przedstawione w regulaminie zasady są teraz o wiele bardziej przejrzyste pod kątem tego, jakie opcje posiadają użytkownicy oraz co jest w naszym serwisie niedozwolone" - można było przeczytać w oficjalnym oświadczeniu firmy.

RadioZET.pl/źródło:Reuters/AG

Oceń