Urząd przygotowuje narodowy test prędkości łącza

03.08.2017 13:10

Dzięki systemowi pomiarowemu przygotowanemu przez Urząd komunikacji Elektronicznej będzie można udowodnić dostawcy, że mamy zbyt wolny internet.

Urząd przygotowuje narodowy test prędkości łącza fot. Christoph Scholz, CC BY-SA 2.0

Narodowy speed test ma być dostępny w postaci usługi na stronie www oraz aplikacji na komputery. Osiągane rezultaty mają być wiążące tylko w przypadku korzystania z łącza stacjonarnego.

- Wyniki pomiarów mogą być wykorzystane do celów dochodzenia roszczeń przez użytkowników końcowych z tytułu nienależytego świadczenia usług przez dostawców usług dostępu do internetu – czytamy w komunikacie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Prędkość, jaką faktycznie można osiągnąć korzystając z oferty dostawcy jest zazwyczaj kilka, a nawet kilkanaście razy niższa od tej deklarowanej w reklamach. Można to zobaczyć, przyglądając się rocznemu podsumowaniu średnich prędkości łącz od polskich dostawców – powstało ono dzięki przeprowadzeniu ponad 20 mln pomiarów.

UKE chce, żeby system był dostępny dla użytkowników od listopada 2017 roku. W dokumentacji przetargowej znajduje się zapis, że oprogramowanie oraz infrastruktura testowa ma być dostarczona za darmo – w zamian za nie dostawca usługi będzie mógł przez rok używać logo Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zagłosuj

Jak działa Wasz internet?

RadioZET.pl/MT

Oceń