Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ustawa antyhazardowa zdelegalizowała smartfony i komputery?

04.04.2017 12:57

Od 1 kwietnia 2017 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy mającej kontrolować gry hazardowe – jak się okazało, znajdujące się w niej zapisy są tak ogólne, że czytane zgodnie z literą czynią korzystanie ze smartfonów i komputerów niezgodnym z prawem. Chyba, że wystąpi się po licencję i zezwolenie do Urzędu Celno-Skarbowego.

Ustawa antyhazardowa zdelegalizowała smartfony i komputery? fot. BagoGames, CC BY 2.0

Jeszcze w trakcie prac na ustawą antyhazardową pojawiały się kontrowersje, wzbudzane przede wszystkim przez zapis o możliwości blokowania w polskim internecie stron, które będą oferować lub reklamować hazard, a nawet wymieniać nazwy gier lub oferujących je przedsiębiorstw.

Rejestr Niedozwolonych Stron w teorii ma służyć do ochrony monopolu państwa w obszarze hazardu, blokując dostęp do witryn z zagranicznymi i nielicencjonowanymi grami. W praktyce jednak można było sobie wyobrazić, że dowolnie wybrana strona mogłaby zostać zablokowana po odnalezieniu na niej – na przykład w komentarzu – nazwy gry hazardowej.

Z podobnie ogólnie brzmiącymi zapisami mamy w przypadku przytoczonej definicji urządzenia do gry hazardowej. Została ona przytoczona w art. 4 punkt 1, podpunkt 3:

1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

3). urządzeniu do gier – rozumie się przez to wszelkie urządzenia, z wykorzystaniem których możliwe jest prowadzenie gry hazardowej oraz urządzenia, których działanie wpływa na prowadzenie gier;

Zgodnie z literalnym rozumieniem prawa, „urządzeniem do gier” jest każdy smartfon, tablet i komputer, jako że można na nim zainstalować aplikację będącą grą hazardową. Przykładów takich programów nie trzeba szukać długo – wystarczy zerknąć na sklep Google Play.

fot. zrzut ekranu

Korzystanie z „urządzeń do gier” regulowane jest przez art 23a. punkt 1:

Automaty do gier, urządzenia losujące i urządzenia do gier mogą być eksploatowane przez podmioty posiadające koncesję lub zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gier losowych lub gier na automatach oraz przez podmioty wykonujące monopol państwa, po ich zarejestrowaniu przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Te zapisy można interpretować dwojako – albo pozwolenie na użytkowanie komputera lub smartfonu musza zdobyć tylko podmioty mające koncesję na prowadzenie gier hazardowych, albo też każdy właściciel takiego sprzęty musi się o takie zezwolenie postarać, żeby nie łamać świeżo wprowadzonego prawa.

W innej proponowanej nowelizacji prawa można wyczytać – interpretując zapisy dosłownie – że za posiadanie komputera lub smartfona grozi do 5 lat więzienia oraz konfiskata majątku.

Zagłosuj

Czy ustawa antyhazardowa wyjęła smartfony i komputery spod prawa?

RadioZET.pl/MT

Oceń