Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Uwaga na groźną aplikację. Korzystanie z niej może zabić

31.07.2017 13:39

Naukowcy alarmują – Sztuczna Inteligencja zastosowana w potencjalnie przydatnej aplikacji może uśmiercać użytkowników programu. 

Uwaga na groźną aplikację. Korzystanie z niej może zabić fot. materiały prasowe

Program „Mushroom — Instant Mushroom Plants Identification” reklamowany jest przez autora jako narzędzie, które dzięki wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji będzie mogła rozpoznać, czy pokazywany mu grzyb jest jadalny, czy trujący.

Opracowane na potrzeby dostępnej na iPhone’y aplikacji algorytmu SI mają podawać użytkownikowi nazwy obserwowanych grzybów, roślin, a nawet ptaków.

Kłopot w tym, że jak wskazują naukowcy – w wielu przypadkach poprawne rozpoznanie gatunku grzyba wymaga nie tylko zobaczenia, ale na przykład powąchania okazu.

Aplikacja może więc podawać mylne informacje na temat skanowanych grzybów – w przypadku próby skonsumowania źle rozpoznanego znaleziska może więc dojść do zatrucia prowadzacego nawet do śmierci.

Naukowcy zgodnie określają program jako „potencjalnie śmiercionośny”. Autor przyznał im rację, zmieniając nazwę i opis programu na sugerujący używanie go do rozpoznawania trufli – w tym przypadku w razie pomyłki można mówić co najwyżej o stracie finansowej.

Zagłosuj

Znasz się na grzybach?

RadioZET.pl/MT

Oceń