Uwaga na groźnego wirusa na Androida - może zniszczyć smartfona!

20.12.2017 11:04

Wirus zmienia smartfona w maszynkę do robienia pieniędzy, które trafiają na konta cyberprzestępców.

Uwaga na groźnego wirusa na Androida - może zniszczyć smartfona! fot. pixabay

Loapi kopie kryptowaluty i niszczy urządzenia

Wirus o którym mowa nazywa się Loapi i jest bardzo niebezpieczny - wykorzystuje niemalże wszystkie zasoby smartfona i potrafi "zalać" ekran urządzenia ciągle wywoływanymi reklamami, a także uruchomionym skryptem do kopania kryptowalut, które napędzają portfele cyberprzestępców.

Ponadto wirus może bez problemu wykorzystać przejęte urządzenie jako narzędzia uczestniczącego w ataku DDoS, jak również do wysyłania wiadomości SMS Premium. Może to oznaczać, że po przechwyceniu naszego urządzenia przez złośliwy kod nasz numer telefonu może przyczynić się do wysyłania SMS-ów nabierających inne osoby do brania udziału w podejrzanych akcjach.

Firma Kaspersky Lab, która odkryła obecność wirusa w wielu aplikacjach dostępnych do pobrania poza samym sklepem Google Play - ostrzega, by uważać na to, jakie aplikacji pobieramy z sieci. Dostępność aplikacji w oficjalnym sklepie Google daje pewnego rodzaju gwarancję na wystawione w nim programy i gry.

kaspersky fot. Kaspersky

Testy przeprowadzone przez dział bezpieczeństwa nie pozostawiają złudzeń - wirus Loapi może nie tylko narazić nas na spore koszty, lecz również samo uszkodzenie urządzenia. Wirus uruchomiony na testowym urządzeniu podczas testów stopił baterię smartfona - urządzenie było cały czas pod ogromnym obciążeniem i nieprzerwanie generowało duże ilości ciepła, co spowodowało uszkodzenie baterii.

Zagłosuj

Posiadasz oprogramowanie antywirusowe na smartfonie?

RadioZet.pl/AM

Oceń