Uwaga na iPhone’y. Mogą podglądać właścicieli

27.10.2017 10:46

Jeśli zakrywasz kamerkę w laptopie, być może powinieneś zacząć to robić także w smartfonie. Okazało się, że aplikacje na iOS mogą robić zdjęcia użytkownikowi bez jego wiedzy.

Uwaga na iPhone’y. Mogą podglądać właścicieli fot. R4vi, CC BY-SA 2.0

Z blokujących wbudowane w komputery aparaty początkowo się śmiano – gdy jednak okazało się, że robi to szef Facebooka oraz były już dyrektor FBI (który porównał tę czynność do zamykania drzwi na klucz), chęć zabezpieczenia swojej prywatności stała się bardziej powszechna.

Wygląda na to, że najbardziej ostrożni będą musieli zacząć oklejać swoje iPhone’y –w internecie pojawiła się demonstracja pokazująca, że każda aplikacja, która otrzyma uprawnienia do korzystania z aparatu, może do woli robić zdjęcia korzystając z przedniego lub tylnego obiektywu i właściciel telefonu Apple nawet się o tym nie dowie.

Zapisane obrazy mogą być następnie wysyłane przez internet do podglądaczy lub przestępców, którzy mogliby na przykład żądać okupu za fotki, na których widać intymne chwile właściciela.

Rozwiązaniem problemu jest zaklejenie kamerek w iPhonie lub też odebranie praw dostępu do aparatu poszczególnych aplikacjom – będzie się to jednak wiązało z utratą dostępu do części ich możliwości.

Zagłosuj

Zaklejasz kamerkę w laptopie?

RadioZET.pl/MT

Oceń