Uwaga na prośby o pomoc na Facebooku. Mogą drogo kosztować

18.07.2017 10:03

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy na Facebooku - podszywając się pod znajomych proszą o zagłosowanie na ich wpis w konkursie wysyłając SMS-a określanego jako darmowy.

Uwaga na prośby o pomoc na Facebooku. Mogą drogo kosztować fot. downloadsource.fr, CC BY 2.0

Prośby rozsyłane są jako wiadomości na Messengerze - oszuści znaleźli sposób na wysyłanie ich w cudzym imieniu. Czytamy w nich, że znajomy bierze udział w konkursie i może w nim wygrać, jeśli mu w tym pomożemy - wystarczy zagłosować na niego wysyłając SMS-a.

Otrzymujący wiadomość jest zapewniany, że nie będzie to niczego kosztować - w rzeczywistości jednak za SMS-a wysłanego na numer 74480 trzeba będzie zapłacić 4,92 zł. Kwota nie jest porażająca, ale jeśli ulegnie się namowom oszustów i wyśle kilka, albo nawet kilkanaście SMS-ów, suma może stać się znacząca.

Format wysyłanej wiadomości sugeruje ponadto, że użytkownik może wpisywać się na subskrypcję otrzymywania płatnych wiadomości.

Oszuści rozsyłają wiadomość z prośbą o pomoc w fałszywym konkursie fotograficznym lub sugerując możliwość wygrania nowego iPhone'a 7.

Widząc nietypowe zachowania znajomych w internecie należy zachowwywać zasadę ograniczonego zaufania - najlepiej jest potwierdzić autentyczność prośby komunikując się w inny sposób, na przykład dzwoniąc.

Zagłosuj

Otrzymaliście taką wiadomość?

RadioZET.pl/MT

Oceń