Uwaga na te maile informujące o kontroli GIODO - to oszustwo

26.06.2017 14:40

Jeśli prowadzicie własną działalność lub pracujecie w instytucji - uważajcie na te wiadomości e-mail.

Uwaga na te maile informujące o kontroli GIODO - to oszustwo fot. pexels

Po raz kolejny cyberprzestępcy nie przebierają w środkach i próbują złapać w pułapkę nieświadomych użytkowników posiadających własną działalność, pracują w instytucjach państwowych lub firmach.

Nowa pułapka oszustów polega na wysyłaniu wiadomości e-mail zatytułowanej "Powiadomienie o planowanej kontroli GIODO", która oczywiście nie pochodzi od Głównego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych. By zwiększyć jej wiarygodność w oczach ewentualnych odbiorców, cyberprzestępcy opatrzyli wiadomość oryginalnymi grafikami i adresami GIODO.

Samo otworzenie wiadomości nie jest groźne - jednak pobranie załącznika, dostarczonego wraz z mailem, to spore ryzyko. W załączniku umieszczono bowiem złośliwe oprogramowanie, które po uruchomieniu zaszyfruje wszystkie pliki na naszym komputerze. Próba otworzenia jakiegokolwiek pliku oznaczać będzie wyświetlenie następującego komunikatu:

"

"Masz problem ze znalezieniem potrzebnych danych? Nie możesz otworzyć swoich plikow?
Wszystkie istotne pliki zostały zaszyfrowane!

Aby odzyskać pliki skontaktuj się z nami pod adresem: 3NIGMA@0.PL lub 3NIGMA2@PROTONMAIL.COM
Odszyfrowac Twoje pliki mozna tylko przy pomocy dedykowanego programu deszyfrującego, wraz z jednorazowym kluczem wygenerowanym unikalnie dla Ciebie!

Dwa pliki odszyfrujemy bez opłaty za pozostałe będziecie Państwo musieli zapłacić 200$
Radzimy decydować się szybko, 72 godziny od zaszyfrowania opłata zostanie podniesiona do 400$." "

Prócz kwoty, jaką trzeba uiścić za możliwość ponownego korzystania z naszych danych, cyberprzestępcy umieścili również "promocję", która przez pierwsze 72 godziny da "zniżkę" na odzyskanie dostępu.

Ransomware jest ogromnym problemem w ostatnich kilku miesiącach. Z jego powodu Microsoft udostępnił nawet aktualizacje dla swoich starszych systemów, a wiele firm na kilka dni musiało wstrzymać wszelkie prace.

W tym tekście pokażemy Wam, jak uniknąć tego rodzaju zagrożeń, stąd mocno zachęcamy Was do jego lektury i przekazania go Waszym znajomym - informujmy się wzajemnie, żeby nie dochodziło do tego rodzaju cyberataków.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się otrzymać podejrzaną wiadomość na skrzynkę e-mail?

RadioZET.pl/AM

Oceń