Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Uwaga – w App Store było złośliwe oprogramowanie

10.09.2018 14:05
xxx zet

Oszustom udało się przechytrzyć Apple – jedna z najlepiej ocenianych aplikacji w App Store okazała się szpiegować użytkowników i wysyłać historię przeglądania do Chin.

Adware Doctor App Store fot. zrzut ekranu

Adware Doctor był popularnym i dobrze ocenianym programem na komputery Apple – średnia ocena wynosiła 4,8 gwiazdki. Aplikacja była do tego płatna – w regularnej sprzedaży kosztowała około 75 zł.

Program miał chronić komputer Apple przed złośliwym oprogramowaniem, przy okazji także zapobiegając pojawianiu się nachalnych, wyskakujących reklam. Okazało się jednak, że Adware Doctor skrywał drugie, mroczne oblicze – był wykorzystywany do szpiegowania użytkowników.

Pierwsze informacje o tym fakcie Apple otrzymało 14 sierpnia 2018, Adware Doctor został jednak usunięty z App Store dopiero 7 września 2018 – w międzyczasie aplikacja zyskiwała nowych użytkowników.

Adware Doctor na komputery Apple szpiegował użytkowników

W internecie pojawił się dokładny opis mechanizmu, jakiego Adware Doctor używał do szpiegowania użytkowników – okazało się, że aplikacja pobierała historię przeglądania z Chrome, Firefoksa i Safari i zapisywała ją w zaszyfrowanym pliku, który był wysyłany na serwery znajdujące się na terenie Chin.

- App Store jest najbezpieczniejszym miejscem do pobierania aplikacji na Maca. Każdy program jest sprawdzany przed umieszczeniem w sklepie, a jeśli aplikacja będzie sprawiać kłopoty, można ją szybko usunąć z App Store – bagatelizuje skalę problemu Apple.

Jeśli kupiliście i używacie Adware Doctor, powinniście jak najszybciej odinstalować aplikację. Nie wiadomo jeszcze, czy Apple zdecyduje się na oddawanie klientom pieniędzy za zakup aplikacji, która okazała się być złośliwa.

Zagłosuj

Chronisz swój komputer przed złośliwym oprogramowaniem?

RadioZET.pl/MT

Oceń