Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Uważaj na te SMS-y informujące o niezapłaconych fakturach — to przekręt!

16.02.2018 13:41
xxx zet

Nowa fala cyberprzekrętów jest wymierzona w osoby, które często dokonują płatności przez internet. Jeśli otrzymałeś taką wiadomość, to sprawdź swoje konto bankowe!

Uważaj na te SMS-y informujące o niezapłaconych fakturach — to przekręt! fot. pexels

Jak informują strony niebezpiecznik.pl i zaufanatrzeciastrona.pl, niedawno wystartowała nowa fala niebezpiecznych SMS-ów od cyberprzestępców, którzy liczą na naiwność właścicieli telefonów.

Przekręt jest mocno wyrafinowany i może narazić jego odbiorcę na poważną utratę środków pieniężnych. Wiadomość, która wygląda na wezwanie do zapłacenia zaległej opłaty za telefon, posiada link, który przekierowuje użytkowników do fałszywej strony z płatnościami.

"

„[Imię i nazwisko właściciela numeru tel.], zapłać zaległą niedopłatę za telefon w kwocie 6 PLN już dziś aby uniknąć blokady połączeń [link do strony płatności]” "

Link zawarty w wiadomości, który w teorii powinien kierować na stronę serwisu DotPay, w celu opłacenia stosunkowo niewielkiej zaległej opłaty abonamentowej, tak naprawdę kieruje na spreparowaną wersję strony. Przy próbie wybrania naszego banku strona wyświetla jednak komunikat o niedostępności tego systemu płatności — użytkownikowi pozostaje więc możliwość zapłacenia kwoty za pośrednictwem karty bankowej

przekręt fot. zaufanatrzeciastrona.pl

Strona  od razu powinna wśród czujnych użytkowników wywołać podejrzliwość. To na szybko napisany kod z formularzem, którego jedynym celem jest podanie wszystkich danych potrzebnych do wyciągnięcia z konta środków. Przestępcy dzięki nim będą mogli kupić, cokolwiek zechcą, dopóki na naszym koncie starczy środków.

Warto ostrzec znajomych przed tym incydentem. Być może uratujecie czyjeś życiowe oszczędności przed kradzieżą.

RadioZet.pl/niebezpiecznik.pl/zaufanatrzeciastrona.pl/AM

Oceń