Uważaj na te wiadomości od znajomych - nowy przekręt na Facebooku

31.05.2017 11:02

Metody cyberprzestępców z tygodnia na tydzień stają się coraz bardziej zuchwałe. 

Uważaj na te wiadomości od znajomych - nowy przekręt na Facebooku fot. pexels

Nowa metoda oszustwa została opisana przez zaufanatrzeciastrona.pl. W wyniku tego przekrętu możemy udostępnić niemalże pełny dostęp do naszego konta cyberprzestępcom, dlatego warto zapoznać się z poniższą historią i bardziej podejrzliwie podchodzić do wszelkich tego typu próśb.

Przebieg ataku wygląda następująco. Najpierw otrzymujemy wiadomość od znajomego na Facebooku z prośbą o przelanie pieniędzy na konto lub, jak w tym wypadku, "opłacenie karty do telefonu na 22 zł". Wiadomość ta zostaje wysłana z przejętego konta na Facebooku.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się otrzymać tego typu prośbę od znajomego na Facebooku?

Cyberprzestępcy sprytnie wybierają osoby z listy znajomych, do których piszą tego typu wiadomość - wybierają te, które najmniej mogą spodziewać się przekrętu.

Z pozoru niewielka prośba o opłacenie drobnej kwoty może okazać się kosztowna w skutkach. Przesłany link kieruje bowiem do fałszywej strony integratora płatności DotPay, z którego będziemy kierowani do przechwytujących dane strony banków. W teorii bezpieczne strony (bo posiadające wykupione przez cyberprzestępców fałszywe certyfikaty) tak naprawdę dodadzą konta bankowe złodziei do zaufanych i będą ściągać z naszego konta spore środki, bez konieczności wprowadzania żadnych potwierdzeń sms-owych.

Co robić, by nie paść ofiarą takiego ataku?

Przede wszystkim skontaktujmy się z taką osobą innym kanałem kontaktu. Próba pisania na czacie Facebooka na nic się zda.

Po drugie warto dokładnie sprawdzać link strony banku, na którą próbujemy się zalogować - często cyberprzestępcy używają nieco zmienionej nazwy np. w adresie będzie literówka lub inna końcówka domeny jak np. ".link" zamiast ".pl".

Zagłosuj

Padłeś kiedyś ofiarą cyberprzestępstwa?

RadioZet.pl/zaufanatrzeciastrona.pl/AM

Oceń