Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Uważajcie, jak wypełniacie wnioski online. Chcieli odwiedzić USA na święta, dostali dożywotni zakaz wjazdu

06.12.2018 22:54

70-latek nieuważnie wypełnił wniosek o wizę do USA przez internet. Chciał odwiedzić Nowy Jork na święta z żoną, a dostał...dożywotni zakaz wjazdu do kraju. Wystarczyło jedno błędnie zaznaczone pole.

Uważajcie, jak wypełniacie wnioski online. Chcieli odwiedzić USA na święta, dostali dożywotni zakaz wjazdu fot. Shutterstock

Chcieli wyjechać do USA. Zadeklarowali się jako terroryści

Małżeństwo 70-latków planowało dłuższe wakacje w Nowym Jorku. Wylecieć mieli już 3 grudnia 2018 roku, jednak plany pokrzyżował im...dożywotni zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Zszokowani chcieli dowiedzieć się, dlaczego odmówiono im wyjazdu w aż tak kategoryczny sposób. Szybka konsultacja z amerykańskimi służbami granicznymi wystarczyła aby poznać odpowiedź. Okazało się, że 70-latek niepoprawnie wypełnił wniosek online na stronie ESTA. Szkoci, aby wjechać na teren USA musieli otrzymać na to pozwolenie wydawane przez Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dla wygody podróżujących uzyskuje się je przez internet - wniosek należy wypełnić najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Otrzymując odpowiedź odmowną, małżeństwo straciło 2 tys. funtów szkockich, które zdążyli już zapłacić za rezerwację noclegu na miejscu oraz bilety lotnicze. Co się stało?

Wnioski online lepiej wypełniać uważnie

Okazało się, że mężczyzna niechcący zadeklarował się jako...terrorysta. "Wypełniałem wniosek przez internet i ciągle kończył się limit czasu zanim zdążyliśmy wypełnić wszystkie pola. Potem strona nagle się zawiesiła, a kiedy zdołałem ją odświeżyć, wszystko musiałem wypełniać od początku. Jedno z pytań dotyczyło tego, czy jestem terrorystą. W pospiechu musiałem zaznaczyć niewłaściwą odpowiedź, a może i sama się zmieniła podczas usterki" - tłumaczył niepocieszony 70-latek. Jak dodaje, serwis nie był dla niego prosty w obsłudze. 

Mieli jechać na wakacje, a stracili czas i pieniądze

Małżeństwo podkreśla, że zrujnowane świąteczne wakacje to tylko jeden z problemów. "Nawet nie wiemy, czy jest sens przekładać termin wyjazdu. Nie mamy pojęcia, czy uda nam się jeszcze kiedykolwiek uzyskać zgodę na odwiedzenie USA. Zadzwoniłem nawet do urzędnika kontroli granicznej, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Podałem mu mój numer paszportu a on powiedział tylko, ze jestem terrorystą. Odparłem mu na to, że mam 70 lat i nie mam nawet pojęcia, co to miałoby znaczyć" - zwierzał się mężczyzna. Cała sytuacja zbulwersowała go na tyle, że teraz obawia się, że i ta rozmowa telefoniczna mogła być nagrywana i utrudni mu wyjazd w przyszłości. Małżeństwo ma jeszcze nadzieję naprawić błąd i umówić spotkanie w tej sprawie w konsulacie USA w Edynburgu. Niestety, linie lotnicze United Airlines nie mogą zwrócić im kosztów niewykorzystanych biletów. "Jesteśmy w szoku, to takie idiotyczne. Nawet nie rozumiem, po co takie pytanie w oficjalnym formularzu" - musimy przyznać, ma tu trochę racji.

RadioZET.pl/źródło:Independent;OddityCentral/AG

Oceń