Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Virgin Galactic zabierze pierwszych turystów w kosmos w 2018 roku

06.07.2017 11:10

Pod koniec 2018 roku rozpoczną się komercyjne podróże w kosmos – datę rozpoczęcia świadczenia usług oficjalnie podał Virgin Galactic.

Virgin Galactic zabierze pierwszych turystów w kosmos w 2018 roku fot. D. Miller , CC BY 2.0

Należące do Richarda Bransona przedsiębiorstwo obiecywało komercyjne loty w kosmos – w właściwie do jego granic – już kilka lat temu. Okazało się jednak, że trudności techniczne były większe, niż się spodziewano.

Gdy wydawało się, że rozpoczęcie nowej ery w dziejach podboju kosmosu jest już bliskie, pojazd SpaceShipTwo, mający zabierać pasażerów na skraj kosmosu, uległ awarii. W wypadku z 2014 roku zginął pilot.

Virgin Galactic zbudował nową wersję pojazdu – odbyły się już jego testy w locie szybowym. Przedsiębiorstwo szykuje się do lotów z włączonym napędem – próby mają odbywać się co trzy tygodnie, a ich kulminacją ma być dotarcie do granic przestrzeni kosmicznej w listopadzie lub grudniu 2017 roku.

Otworzy to drogę do komercyjnych lotów załogowych, zapowiadanych na koniec 2018 roku. Zanim jednak w kosmos polecą pierwsi turyści, przykładem zaświeci sam Richard Branson, którego wyprawa w kosmos została zapowiedziana na połowę 2018 roku.

SpaceShipTwo może wznieść się na wysokość 100 km nad powierzchnią Ziemi – to umowna granica między atmosferą Ziemi a pustką kosmosu.

Cena lotu została wyznaczona na 200 000 dolarów – w kolejce czekają już setki chętnych. Jeśli jednak poczeka się 10 lat dłużej, za podobną cenę można będzie wykupić przeprowadzkę na Marsa – tak przynajmniej obiecuje inny miliarder, Elon Musk.

Zagłosuj

Chcielibyście polecieć w kosmos?

RadioZET.pl/MT

Oceń