Pierwszy smartfon z peryskopową kamerką do selfie

27.02.2018 15:42
xxx zet

Zasłonięcie niemalże całego przedniego panelu smartfona ekranem, wymagało wykorzystania niecodziennej metody do umieszczenia kamerki do selfie.

Vivo (na zdjęciu kamerka Vivo Apex) fot. Vivo (na zdjęciu kamerka Vivo Apex)

Vivo Apex to póki co, jeszcze koncept smartfona. Wprawdzie zaprezentowana wersja urządzenia podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie w pełni działała, lecz producent postanowił jeszcze nie pokazywać finalnej wersji smartfona i ogłaszać jego premiery ani ceny.

Vivo Apex jednak jest pierwszym na świecie tak zaawansowanym smartfonem. Urządzenie może się pochwalić niemalże całkowitym pokryciem frontu bryły rewelacyjnie wyglądającym ekranem, który dodatkowo spełnia dwie ważne funkcje.

Ekran prócz wyświetlania treści spełnia 2 dodatkowe funkcje

Przedni ekran pod warstwą wyświetlacza skrywa dwie nowoczesne technologie. Górna część ekranu posiada wbudowany sensor, który za pośrednictwem drgań przekazuje dźwięk do naszego ucha. Nie znajdziemy więc w tym smartfonie klasycznego głośnika do rozmów - to ekran posłuży za przekazywanie dźwięku naszego rozmówcy. Oczywiście klasyczny głośnik został umieszczony na spodzie smartfona, lecz służy on do odtwarzania dźwięku multimediów lub dzwonka telefonu.

Dolna połowa wyświetlacza to z kolei czytnik linii papilarnych. Firma już na początku stycznia prezentowała pierwsze prototypy wykorzystujące tę technologię, lecz dopiero model Apex zdaje się pokazywać jej pełnię możliwości. Nieważne w którym miejscu na dolnej połowie wyświetlacza przyłożymy nasz palec - smartfon poprawnie odczyta linie papilarne i odblokuje urządzenie.

vivo1 fot. Vivo (na zdjęciu Vivo Apex)

Pierwsza na świecie peryskopowa kamerka do selfie w smartfonie

Vivo Apex to również kolejne, przełomowe rozwiązanie technologiczne. Na tylnej ściance smartfona znajdziemy klasyczny, dobrej jakości aparat do robienia zdjęć. Z kolei cały front został pokryty wyświetlaczem, a więc gdzie producent mógł znaleźć miejsce na implementację, tak ważnej w obecnych czasach, przedniej kamerki?

Aparat do selfie przy chęci zrobienia sobie zdjęcia wysuwa się niczym peryskop z górnej krawędzi smartfona. Funkcja w akcji wygląda niesamowicie i zapewne w przyszłości może zdecydować się na takie rozwiązanie więcej producentów.

vivo2 fot. źr. kadr z Youtube (https://youtu.be/wkndoqWH_FQ)

Vivo Apex to nie jedyne urządzenie zaprezentowane w ostatnim czasie, które posiada ukrytą kamerkę. Notebooki Huawei MateBook X Pro również posiadają podobne rozwiązanie. W ich przypadku kamerka została ukryta wewnątrz klawiatury, a kiedy użytkownik zechce z niej skorzystać - wystarczy, że naciśnie odpowiedni klawisz.

RadioZet.pl/AM

Oceń