Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W 2018 roku dowód osobisty trafi do telefonu. Później prawo jazdy

03.10.2017 11:27

Na początku 2018 roku powinny zakończyć się prace nad wdrożeniem mobilnego dowodu osobistego – poinformowała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

W 2018 roku dowód osobisty trafi do telefonu. Później prawo jazdy fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Rozwiązanie, nazywające się mDokumenty, testowane jest obecnie w 4 polskich miastach – ich mieszkańcy, zamiast legitymować się tradycyjnym dowodem osobistym, mogą posłużyć się telefonem.

Początkowo plany Ministerstw Cyfryzacji mówiły o stworzeniu specjalnej aplikacji na smartfona, która miałaby pełnić funkcję elektronicznego dowodu osobistego – ostatecznie zdecydowano się jednak na inne rozwiązanie.

Po zarejestrowaniu w urzędzie numeru telefonu w razie konieczności okazania dowodu system mDokumenty wyśle wiadomość SMS z kodem uwierzytelniającym. Podanie go urzędnikowi (lub na przykład policjantowi przeprowadzającemu kontrolę) odblokuje dostęp do danych osobowych zapisanych w centralnym systemie. Jak ma to wyglądać w praktyce można zobaczyć na tym filmie.

Plany Ministertwa Cyfryzacji są ambitne - przez telefon będzie można także otrzymywać dostęp do prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu, legitymacji studenckich i szkolnych, kart miejskich, a także dokumentów emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej czy karty dużej rodziny.

Docelowo usługę będzie można uaktywnić dla siebie na stronie obywatel.gov.pl.

W 2017 roku wymianę dowodu osobistego musi przeprowadzić 8 mln Polaków – nowe, proste narzędzie online pozwala na załatwienie formalności w dosłownie 5 minut, i to bez wychodzenia z domu.

Zagłosuj

Będziesz korzystać z dowodu w telefonie?

RadioZET.pl/MT

Oceń