Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W Mielcu zarejestrowano komitet wyborczy „Zaznacz Tutaj”

03.09.2018 16:24
xxx zet

Najgroźniejszym i najskuteczniejszym sposobem na hakowanie jest socjotechnika. Czy zadziała także bez komputerów dowiemy się w czasie najbliższych wyborów samorządowych dzięki zarejestrowanemu w Mielcu komitetowi wyborczemu „Zaznacz Tutaj”. To nie hakowanie wyborów, to hakowanie systemu.

W Mielcu zarejestrowano komitet wyborczy „Zaznacz Tutaj” fot. Anna Woźniak, CC BY-SA 2.0

Świeżo upieczeni politycy zaznaczają, że tak naprawdę ich działanie jest eksperymentem. Co dokładnie chcą zbadać – nie zdradzają do końca, zostawiając jednak trochę miejsca na domysły. Wybranie jako nazwy „call to action”, czyli „wezwania do działania”, nie jest przypadkowe – jego pomysłodawcą jest Krzysztof Tańcula, właściciel agencji marketingowej.

Pozwala to domniemywać, że eksperyment ma sprawdzić, jak łatwo przekonać wyborcę do postawienia znaczka wyboru w miejscu opisanym jako „Zaznacz Tutaj” oraz zbadanie skuteczności różnych środków wpływania na decyzje głosujących. Inicjatorzy akcji wskazują jednak na inne powody zarejestrowania komitetu wyborczego.

- Startują komitety partyjne, organizacje –„wyjadacze”. Chcemy od środka - na sobie - poznać bariery na drodze do aktywności obywatelskiej. Co mogłoby ponieść frekwencję i ułatwić decyzje wyborcom? – czytamy na oficjalnej stronie KWW Zaznacz Tutaj.

Zaznacz Tutaj - eksperyment wyborczy z Mielca

Wśród obiecanych przez eksperymentatorów materiałów ma się znaleźć przewodnik krok po kroku dla chętnych chcących powołać własny komitet wyborczy, wskazać najważniejsze problemy i trudności, a także zbadać, jakie możliwości działalności obywatelskiej daje fakt zarejestrowania komitetu.

Zaznacz Tutaj obiecuje spełnienie pierwszej obietnicy wyborczej jeszcze przed wyborami.

- Zachęcamy inne komitety, aby także spełniły jakąś obietnicę jeszcze w kampanii, nie czekając na budżet i diety, najlepiej zamiast zaśmiecania miasta plakatami – apeluje KWW Zaznacz Tutaj.

Prezentacja programu KWW Zaznacz Tutaj ma się odbyć 10 września 2018 roku. 

Aktualizacja:

Obserwujemy, co się dzieje, jak reagują media i ludzie. Spotykamy się zarówno z entuzjastycznym przyjęciem, jak i z oskarżeniami o próby ogrywania systemu i robienia skoku na kasę. Chcemy sprawdzić użyteczność systemu wyborczego, zwrócić uwagę na to, to zazwyczaj w trakcie kampanii i samych wyborów pozostaje niezauważone. Nikt jeszcze nie domyślił się, na czym polega eksperyment - powiedział nam Krzysztof Tańcula, założyciel KWW Zaznacz Tutaj.

Zagłosuj

Wybierasz się na wybory samorządowe?

RadioZET.pl/MT

Oceń