W tym smartfonie będziesz mógł zmienić system operacyjny

30.08.2017 11:32

Twórcy jednak nie zamierzają udostępnić tej funkcjonalności użytkownikom za darmo...

W tym smartfonie będziesz mógł zmienić system operacyjny fot. Sony

Firma Jolla została założona przez dwóch byłych pracowników Nokii, a jej dziełem jest mobilny system operacyjny Sailfish OS. Podobnie jak Android jest to system oparty na jądrze Linuxa, a więc w teorii można by go wykorzystać na obecnych urządzeniach wyposażonych w Androida. 

Dzięki współpracy firm Sony i Jolla tę teorię będzie można przełożyć na praktykę. Efektem kooperacji jest nowa wersja systemu, która została zmodyfikowana do działania z urządzeniami z serii Xperia. Sailfish X ma mieć premierę już 27 września, lecz na początku tylko jeden smartfon będzie z nim kompatybilny.

Sailfish X będzie dostępny na Xperii X, lecz nie za darmo. Za zmianę domyślnego systemu na Sailfisha przyjdzie nam zapłacić 50 euro (ok. 213 złotych). Jeśli ta bariera nam nie przeszkadza, to zapewne część kolejnych entuzjastów odpadnie na następnym kroku - do instalacji nowego systemu jest bowiem wymagany komputer z systemem Linux - proces ten nie jest automatyczny i wymaga znajomości tego środowiska.

Po co więc zmieniać Androida na inny system? Wielu użytkowników może po prostu chcieć posiadać unikalnego smartfona. Entuzjaści z kolei mogą być zachwyceni tym, jak bardzo odmienny od domyślnego systemu jest Sailfish OS, a obserwowanie jak ten niezależny system się rozwija będzie dla nich unikalnym doświadczeniem.

Zagłosuj

Chciałbyś mieć możliwość instalacji na swoim smartfonie innego systemu?

RadioZet.pl/AM

Oceń