Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

WannaCry - uwaga: wirus atakuje nie tylko Windows XP

22.05.2017 12:41

Tydzień po niesamowicie dużym rozprzestrzenieniu się ransomware WannaCry specjaliści odkrywają nowe fakty.

WannaCry - uwaga: wirus atakuje nie tylko Windows XP fot. pexels

Kiedy myśleliśmy, że winowajcą tak dużego rozprzestrzenienia się ransomware WannaCry jest luka bezpieczeństwa w systemie Windows XP, do którego Microsoft wydał nawet odpowiednią aktualizację; teraz mamy nowe informacje pokazujące, jak bardzo nieznaczącym czynnikiem w przebiegu dystrybucji wirusa był ten system.

wannacry_kaspersky_lab

Według danych opublikowanych przez zespół specjalistów ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab, zatrważająca większość zainfekowanych maszyn posiadała zainstalowany system Windows 7, a nie Windows XP. Wszystkie edycje systemu Windows 7 (Home, Pro - zarówno w wersjach 32, jak i 64 bitowych) łącznie stanowiły 98,35% badanych przypadków.

Więcej o samym ransomware "WannaCry", który może zająć wszystkie dane na Waszym komputerze, przeczytacie tutaj. Lepiej dowiedzieć się o tym zagrożeniu, które zaraziło już setki tysięcy komputerów.

wannacry

Jeśli i Wam przytrafiło się znaleźć na Waszym komputerze taki komunikat jak powyżej - nie wpłacajcie okupu cyberprzestępcom. Dzięki analizie kodu wirusa udało się stworzyć narzędzie naprawiające szkody wyrządzone przez ransomware - całość została opublikowana w serwisie github.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się paść ofiarą cyberprzestępstwa?

RadioZET.pl/AM

Oceń