Ważna aktualizacja w Windows 10 ochroni pliki przed ransomware

30.06.2017 11:10

Zmiany, jakie Microsoft planuje wprowadzić wraz z kolejną aktualizacją systemu Windows 10, pozwolą na zabezpieczenie ważnych plików przed szyfrującymi mechanizmami szkodliwego oprogramowania typu ransomware. 

Ważna aktualizacja w Windows 10 ochroni pliki przed ransomware fot. pexels

W testowej wersji systemu Windows 10 użytkownicy mogą już sprawdzić w akcji zupełnie nową funkcjonalność o nazwie "kontrolowany dostęp do folderów".

Według Dony Sarkar - szefowej programu Windows Insider, nowa funkcjonalność polega na "monitorowaniu zmian, które aplikacje chcą wprowadzić do zabezpieczonych plików i folderów". Jeśli aplikacja będzie chciała uzyskać dostęp do tych plików, zostanie dodana do czarnej listy, a my otrzymamy powiadomienie o tej próbie dostępu.

a

Funkcjonalność ma za zadanie być kluczowym mechanizmem, chroniącym nasze pliki przed wszelkim szkodliwym oprogramowaniem, w tym ransomware. Wirusy "WannaCry" i "Petya", które w ostatnich tygodniach wywołały ogromne szkody w instytucjach państwowych, dużych przedsiębiorstwach, a także na komputerach osób prywatnych, nie byłyby w stanie dokonać takich zniszczeń, jeśli ta funkcjonalność byłaby dostępna na zarażonych wirusem maszynach.

Microsoft dodatkowo pracuje teraz nad wdrożeniem specjalnego mechanizmu do Windows Defendera w Windows 10, który będzie miał za zadanie chronić system pod kątem wykorzystywania luk bezpieczeństwa przez wirusy i inne złośliwe oprogramowanie.

RadioZET.pl/AM

Oceń