Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Who's She": projekt gry Polki zebrał ponad pół miliona dolarów na Kickstarterze!

06.12.2018 01:46

Zaczęło się od komplementów pod adresem małej córeczki Zuzanny Kozerskiej-Girard. "A jaka ona ładna!" było niestety wszystkim, co słyszała młoda mama. Zainspirowana chęcią pokazania kobiet w bardziej wartościowym świetle zaprojektowała kobiecą wersję "Zgadnij Kto To". Gra "Who's She" zebrała już 557 tys. dolarów wsparcia na Kickstarterze!

"Who's She": projekt gry Polki zebrał ponad pół miliona dolarów na Kickstarterze! fot. "Who's She" mat. prasowe

"Who's She": projekt Polki podbija Kickstartera

Kickstarter, podobnie jak IndieGoGo to prawdziwie demokratyczna platforma. Jeśli twój pomysł jest dobry, znajdą się na niego pieniądze. A dzięki temu łatwo zobaczyć, czego aktualnie na rynku jeszcze brakuje. Zuzanna Kozerska-Girard nie miała wątpliwości. "Prawa kobiet nie są już niszowym tematem. To jest najlepszy czas, aby działać wokół niego" - opowiadała projektantka w jednym z wywiadów. Na czym polega jej mała rewolucja? Zaczęło się od z pozoru niewinnych komplementów pod adresem jej córki. "A jaka ona ładna, jaka piękna" - na tym niestety pozytywne komentarze pod adresem "płci pięknej" zazwyczaj się kończą i choć nie ma nic złego w uznaniu dla czyjejś urody, dla Zuzanny to było stanowczo zbyt mało, aby ją usatysfakcjonować. Postanowiła więc dołożyć małą cegiełkę do sposobu, w jaki kształtujemy świadomość o kobietach i ich roli w społeczeństwie. Jasne, zawsze można powołać się na wielkie postaci, takie jak Marie Skłodowska-Curie, ale jak dodaje Kozerska-Girard, "ona jedna wiosny nie czyni". Za to cała paleta podobnych postaci w grze? To już inna sprawa. 

"Who's She", czyli kobieca wersja "Zgadnij Kto To"

"Czy wygrała Nagrodę Nobla? Czy była naukowcem?" - pytania pomogą odgadnąć nam, kto kryje się za charakterystycznymi, znanymi z klasycznej wersji "Zgadnij Kto To" tabliczkami. A znajdziemy tam nie tylko takie tuzy jak wspomniana już Skłodowska-Curie czy Amelia Earhart, ale starożytne, egipskie królowe jak Hatszepsut a także artystki takie jak Frida Kahlo. Jeden komplet gry to dwie tablice z 28 postaciami na każdej. Do tego dołóżmy ręcznie ilustrowane, mini-biografie wymienionych w grze postaci i mamy hit! A wszystko zrobione nowocześnie i ze smakiem, bo autorka pomysłu na co dzień pracuje jako projektantka. 

zuza

Projekt Polki zgarnął tysiące dolarów na Kickstarterze

Zuzanna na Kickstarterze miała nadzieję zebrać skromne 17 tys. dolarów i odrobinę wsparcia. Spotkał ją niesamowity entuzjazm, masa pochwał a do tego...558 tys. dolarów w momencie pisania tego artykułu. Dla pełnej ilustracji tempa sytuacji dodamy, że w trakcie pisania kwota wzrosła o prawie 2 tys. dolarów. Jej projekt został oficjalnie wybrany przez Kickstartera jako jeden z 10 najciekawszych w danym miesiącu, a o pomyśle Polki zaczyna rozpisywać się już także zagraniczna prasa. 

kick

O czym to świadczy? Zuzanna śmieje się, że najwidoczniej nie tylko ona zastanawia się, jak przekazać małym dziewczynkom, że mogą odnieść sukces w każdej dziedzinie, niezależnie od ich wyglądu. Jak wspomina, najtrudniejszy był dla niej wybór bohaterek. Chciała, aby nie były to tylko silne postacie, które nie odnoszą porażek i o których wszędzie jest głośno. Dlatego choć w grze nie brakuje utytułowanych postaci, znajdziemy też takie, o których mogliście niestety jeszcze nie słyszeć. Jest okazja, aby nadrobić - zbiórka potrwa jeszcze dobę! Jak zapowiada projektantka "Who's She", za produkcję zamówionych egzemplarzy wzięła się od razu. W planach ma kolejne!

zuza

RadioZET.pl/źródło:Onet;Kickstarter/AG

Oceń