Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wi-Fi nie jest bezpieczne. Odkryto lukę umożliwiającą przejęcie sieci

17.10.2017 09:54

Metoda KRACK umożliwia przejęcie sieci Wi-Fi, nawet jeśli jest w niej ustawione hasło wykorzystujące zaawansowany protokół WPA2. 

Wi-Fi nie jest bezpieczne. Odkryto lukę umożliwiającą przejęcie sieci fot. pexels

Większość obecnie dostępnych sieci Wi-Fi korzysta z protokołu szyfrowania WPA2. Dzięki temu możemy ograniczyć dostęp do sieci internetowej jedynie dla urządzeń, które posiadają do niej hasło.

Szyfrowanie to jednak okazuje się niedostatecznie bezpieczne, co odkrył naukowiec Mathy Vanhoef, któremu bezproblemowo udało się złamać zabezpieczenia Wi-Fi, dzięki metodzie KRACK.

KRACK, czyli "Key Reinstallation Attacks", to seria ataków, które wykorzystują nieprawidłowości architektury protokołu zabezpieczeń WPA2. Zabezpieczenia są obchodzone poprzez ponowne wykorzystanie klucza szyfrującego do odszyfrowania sieci Wi-Fi.

Jeśli osoba niepowołana dokona takiego ataku na sieci Wi-Fi, może przykładowo z powodzeniem podsłuchiwać wszystkie dane przechodzące przez sieć. To również możliwość modyfikacji połączenia lub też całkowite przejęcie sieci - wszystkie sceny z filmów szpiegowskich, które pokazują podmienianie obrazu w kamerach lub wychwytywanie tego, co ofiara wpisuje na klawiaturze albo nawet wyświetlenie komuś podmienionej wersji strony internetowej, może być możliwe do przeprowadzenia.

Na szczęście, by dokonać tego typu ataku, należy być blisko nadajnika Wi-Fi. Na atak narażone są wszystkie obecnie dostępne routery na rynku i platformy.

Stosowne aktualizacje mające na celu usunięcie luki zabezpieczeń protokołu WPA2 są już opracowywane przez czołowych producentów sprzętu. Nie wiadomo jednak, jak szybko trafią na urządzenia i czy wszystkie mogą liczyć na stosowną aktualizację bezpieczeństwa.

Zagłosuj

Korzystasz z sieci WI-FI?

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń