Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wiemy, jak będzie wyglądał e-dowód

24.09.2018 12:06
xxx zet

MSWiA zaprezentowało wygląd nowych e-dowodów, które mają być wydawane od marca 2019 roku. Dokument znacznie różni się od wydawanych dotychczas.

e-dowód fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Dzięki e-dowodom ich właściciel zyskają nowe możliwości potwierdzani tożsamości – mówi się między innymi o tym, że wbudowane w dokument układy umożliwią automatyczne rozpoznanie właściciela, bez potrzeby angażowania człowieka, dzięki przyłożeniu dowodu do czytnika zbliżeniowego i wpisaniu osobistego kodu PIN.

Nowy polski dowód osobisty został zaprojektowany z myślą o spełnianiu zaleceń przepisami projektowanego unijnego rozporządzenia dotyczącego bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli UE. Uwzględniono także zalecania ICAO, dzięki czemu polski dowód będzie ułatwiał przechodzenie kontroli na lotniskach.

- Przepisy ustawy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód usprawniał będzie też komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi – pozwoli m.in. na korzystanie z usług online – przypomina MSWiA.

e-dowód

Nowe e-dowody wydawane od marca 2019. Jak wyglądają?

Żeby spełnić międzynarodowe zalecenia, zmieniono miejsca prezentowania danych zawartych na dowodzie.

- Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się imię, nazwisko, data urodzenia, płeć i obywatelstwo jego posiadacza. Oprócz tego widnieć będzie na nim numer dowodu osobistego, termin ważności i numer CAN (który zapewnia nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart). Rewers dokumentu będzie zawierał numer PESEL, miejsce urodzenia i nazwisko rodowe posiadacza, a także imiona jego rodziców. Zamieszczona zostanie też data wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu – opisuje wygląd e-dowodu ministerstwo.

Przy okazji wprowadzania nowego wzoru dowodów osobistych uproszczony także wydawanie dokumentu dzieciom do piątego roku życia. Główną zmianą jest dopuszczenie zdjęć, na których mają one zamknięte oczy, robią nienaturalne miny i mają otwarte usta. Procedura wydawania e-dododu dla dzieci przewiduje teraz także możliwość odbioru dokumentu przez dowolnego rodzica, a nie tylko przez tego, który składał wniosek.

e-dowód

MSWiA przypomina, że wprowadzenie nowego wzoru dowodu osobistego nie oznacza konieczności wymienienia obecnie posiadanego dokumentu – będzie on ważny do zamieszczonej na nim daty.

Zagłosuj

Który wygląd dowodu bardziej Ci się podoba?

RadioZET.pl/MT

Oceń