Wikipedia zacieśnia współpracę z Google. Artykuły będą dostępne w większej liczbie języków

10.01.2019 20:51

Wikipedia kiedyś narzekała na usługi Google, jednak teraz zamierzają połączyć siły. Fundacja Wikimedia będzie korzystać z Google Translatora, aby zapewnić dostęp do swoich artykułów większej liczbie użytkowników. Będą dostępne w 15 dodatkowych językach!

Wikipedia zacieśnia współpracę z Google. Artykuły będą dostępne w większej liczbie języków fot. Shutterstock

Wikipedia będzie współpracować z Google

Choć przedstawicielom Wikipedii zdarzyło się narzekać na usługi Google, oficjalne stanowisko jej współzałożyciela, Jimmy'ego Walesa w tej sprawie jest inne. Wprowadzony przez Google mechanizm Knowledge Graph miał ułatwić użytkownikom życie, jednak przez swój sposób działania sprawiał, że mniej z nich decydowało się na bezpośrednie przejście na stronę należącą do Fundacji Wikimedia. Dementowanie tych doniesień nie pomogło może wyjaśnić sytuacji do końca w tamtym czasie, jednak obecne zacieśnienie współpracy pomiędzy Google a Wikipedią zdaje się finalnie oznaczać koniec sporu. Na czym polega zapowiedziana oficjalnie przez Wikimedię nowość? Od teraz artykuły zamieszczone na Wikipedii będą tłumaczone na większą liczbę języków dzięki sztucznej inteligencji obsługującej usługę Google Translatora. 

content fot. Wikimedia Foundation/ mat. prasowe

Google Translator pomoże Wikipedii

Dzięki temu zabiegowi większa liczba użytkowników będzie mogła korzystać z zasobów Wikipedii. Do tej pory za tłumaczenia artykułów na platformie odpowiadało wewnętrzne oprogramowanie Content Translation, jednak Google Translator obsługuje większą liczbę języków. Według danych podanych przez Fundację na świecie używa się ponad 7 tys. języków, z czego Wikipedia wykorzystuje aktualnie jedynie 300. To, jak można przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu na stronie Wikimedii zaledwie 4% ze wszystkich języków, jakie znamy. Dzięki integracji narzędzia Google edytorzy Wikipedii będą w stanie pracować na dodatkowych 15 językach.

RadioZET.pl/źródło:WikimediaFoundation;Antyweb/AG

Oceń