Windows 10 S - czym jest specjalna edycja systemu Microsoftu?

04.05.2017 10:09

Specjalna konferencja poświęcona nowościom ze stajni Microsoftu ujawniła sporo informacji na temat nowej wersji systemu Windows 10, jak i sprzętu, który będzie ją obsługiwał.

Windows 10 S - czym jest specjalna edycja systemu Microsoftu? fot. Microsoft

Microsoft nie tylko teraz musi walczyć z konkurencją w postaci Apple i jej systemu Mac OS, lecz również z Google i ich lekkim i szybkim systemem Chrome OS.

Windows 10 S - konkurencja dla Chrome OS i Chromebooków

Chrome OS to lekki system posiadający podstawowe funkcjonalności potrzebne do pracy w sieci. Wbudowana przeglądarka Google Chrome umożliwia korzystanie z zasobów Internetu, niczym na każdym innym systemie operacyjnym, a brak zaawansowanych procesów działających w tle pozwala urządzeniom pracującym pod kontrolą tego systemu - Chromebookom, na długą i wydajną pracę na jednym ładowaniu baterii.

Chromebooki zdobywają teraz bardzo dużą popularność na amerykańskim i europejskim rynku ze względu na niską cenę (choć wciąż są dostępne w znikomej ilości w Polsce). Są atrakcyjnymi urządzeniami dla uczniów i studentów, a także osób, które nie potrzebują "zbędnych bajerów" w swoim komputerze. I właśnie do tych osób Microsoft teraz będzie chciał promować swoją nową wersję systemu Windows 10 z dopiskiem S.

Windows 10 S będzie mocno ograniczoną wersją Windowsa 10. Nie będziemy mogli na nim zainstalować żadnej aplikacji, która nie znajdzie się w specjalnym sklepie Windows Store. Microsoft dzięki temu będzie mógł zapewnić użytkownikom odpowiednie bezpieczeństwo (każda aplikacja w Windows Store musi przejść rygorystyczny proces certyfikacji), a dodatkowo ograniczy ewentualne niebezpieczeństwo złośliwego oprogramowania możliwego do instalacji na ich systemie (nie wspominając o wymuszeniu na użytkownikach systemu korzystania ze sklepu Microsoftu oferującego płatne aplikacje i gry).

WindowsCloud_PreOrder_Angle_1920

Windows 10 S - komputery o odpowiedniej wydajności

Microsoft przy okazji przyznawania licencji na tę wersję systemu producentom sprzętu wprowadza pewne minimalne wymagania, które mają sprawić, że walka z Chromebookami będzie możliwa. Wszystkie maszyny muszą posiadać przynajmniej 4 rdzenie, 4 GB pamięci RAM i pracować minimum 10 godzin na baterii. Chociaż w tym względzie urządzenia pracujące na Windows 10 S będą naprawdę atrakcyjne.

Na szczęście Microsoft oferuje drogę ucieczki, jeśli działanie tego systemu i jego ograniczenia nam się nie spodobają - wystarczy za 49$ kupić pakiet upgrade'ujący nasz komputer do normalnego Windows 10 Pro, a uwolnimy się od tyranii aplikacji ze sklepu Microsoftu (o ile oczywiście będziemy chcieli tego dokonać).

Zagłosuj

Co sądzisz o ograniczeniu systemu Windows jedynie do aplikacji ze sklepu Microsoftu?

RadioZet.pl/AM

Oceń