Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Windows 10 na komputerze za mniej niż 200zł? Temu programiście się to udało

12.02.2018 12:43

Wersja ARM systemu Windows 10 już wkrótce zasili nową generację urządzeń do pracy. Jednak już teraz jednemu programiście udało się przetestować ją w akcji.

Windows 10 na komputerze za mniej niż 200zł? Temu programiście się to udało fot. pixabay

Bas Timmer, projektant z Danii, po drobnym przebudowaniu sterowników Windowsa 10 w wersji dla komputerów ARM, zdołał zainstalować system na minikomputerku Raspberry Pi 3.

Raspberry Pi 3 to komputer przeznaczony przede wszystkim do nauki programowania. Entuzjaści potrafią z nim tworzyć takie niezwykłe projekty jak centra multimedialne do muzyki i filmów czy stacje uruchamiające retro-gry dzięki obsłudze emulatorów starszych komputerów i konsol do gier.

Jak udało się zainstalować pełną wersję Windowsa 10 na takim prostym urządzeniu za ok. 200 złotych? Nie obyło się bez kilku ograniczeń.

Wprawdzie Raspberry Pi 3 wyposażony jest w 4 rdzenie o taktowaniu 1,2 GHz, tak przygotowana przez entuzjastę wersja potrafi obsługiwać zaledwie jeden z nich. Dodatkowo spore ograniczenie w postaci 1 GB pamięci RAM maszynki nie pomaga w osiągnięciu zadowalającej wydajności.

Możliwości pracy tak przygotowanej wersji Windowsa nie można by nazwać sukcesem, lecz sam fakt, że tak rozbudowany system jest w stanie działać na takim sprzęcie już tak. Timmer chciał tylko sprawdzić, czy uda mu się uruchomić system na tak tanim urządzeniu i ku zaskoczeniu wszystkich — udało mu się to.

Gdyby Microsoft przygotował więc autorską wersję systemu, która współpracowałaby z Raspberry Pi, to na pewno stałaby się hitem. Na razie firma planuje wypuszczenie Windowsa 10 dla procesorów ARM jedynie dla bardziej prestiżowego klienta. Laptopy ARM z Windowsem będą wykorzystywać procesory, jakie znamy ze smartfonów, a ich cena będzie zbliżona do flagowych urządzeń takich producentów jak Samsung, LG, czy Huawei.

Zagłosuj

Uważasz, że komputery ARM to przyszłość?

RadioZet.pl/AM

Oceń