Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Windows Phone z bezramkowym ekranem powstał na długo przed smartfonami konkurencji

10.10.2017 15:58

Plany bezramkowej Lumii mogłyby sporo namieszać na rynku - przede wszystkim ze względu na niską cenę urządzenia z którą planowano wypuścić smartfona.

Windows Phone z bezramkowym ekranem powstał na długo przed smartfonami konkurencji fot. WindowsCentral.com

Teraz na rynku trendem są smartfony wyposażone w niemalże bezramkowe wyświetlacze. Mała ramka wokół ekranu smartfona pozwala na umieszczenie dużej matrycy wyświetlacza przy zachowaniu wielkości budowy smartfona, jaka byłaby możliwa przy zastosowaniu klasycznego ekranu o proporcjach 16:9.

W tym trendzie obecnie górują firmy takie jak Samsung, LG, Xiaomi, czy Apple z dopiero mającym zadebiutować iPhonem X. Bezramkowe smartfony pojawiły się na rynku w 2016 roku, lecz nie każdy wie, że pierwszy smartfon tego typu mógł mieć swoją premierę już w 2014 roku za sprawą Microsoftu.

Microsoft Lumia 435 początkowo miała być zupełnie innym urządzeniem niż smartfon, który zadebiutował na rynku. Jeden z prototypów Lumii miał 5-calowy ekran, który wypełniał niemalże cały front konstrukcji, zostawiając jedynie drobny pasek na spodzie na przednią kamerę. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia smartfona do których dotarł serwis Windows Central.

Lumia 435 miała być budżetowym smartfonem - miała więc Snapdragona 200 na pokładzie, 4 GB wewnętrznej pamięci i 5 megapikselowy aparat. Problemem jednak była cena smartfona, którą Microsoft przyjął sobie za punkt honoru - 200$, a zaimplementowanie nowoczesnej technologii, która wykorzystywałaby bezramkowy wyświetlacz mocno mogłaby podnieść cenę produktu końcowego.

Nie do końca też wiadomo, czy linia produkcyjna byłaby w stanie wyprodukować dostatecznie dużo ekranów tego typu lub czy użytkownikom spodowałaby się taka forma smartfona z linii Lumia, więc ostatecznie Microsoft porzucił projekt pierwszego bezramkowego smartfona. Ogromna szkoda - być może właśnie to ta funkcja sprawiłaby, że Windows Phone nadal miałby szanse na rozwój, a dzisiaj nie mówilibyśmy o śmierci tej platformy.

RadioZet.pl/windowscentral.com/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

Oceń