Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wirtualni operatorzy mogą zbankrutować przez roaming

30.05.2017 13:52

Zlikwidowanie opłat za roaming w Unii Europejskiej to dobra wiadomość dla klientów, ale hiobowa wieść dla operatorów, którzy mogą zostać zmuszeni do dopłacania milionów.

Wirtualni operatorzy mogą zbankrutować przez roaming fot. materiały prasowe

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Orange – który jako jedyny przygotował ofertę zgodną z duchem uchwalonych przez UE przepisów o roamingu – szacuje koszt tej akcji na 50 mln złotych. Tyle będzie musiał zapłacić łącznie zagranicznym operatorom za obsługiwanie swoich klientów w trybie „jak w domu”.

Nie dziwi więc, że pozostali operatorzy – Play, Plus i T-Mobile – przygotowali oferty starając się nie ponieść strat. Trzeba przy tym pamiętać, że sieci komórkowe dysponujące własną infrastruktura mogą liczyć na przychody z tytułu obsługi w Polsce telefonów zagranicznych turystów – część opłat wysyłanych za granicę zostanie więc zrównoważona.

Na taki przychód nie mogą liczyć operatorzy wirtualni, którzy korzystają z sieci wielkiej czwórki – w ich przypadku zniesienie opłat za roaming wiąże się z powstaniem gigantycznych kosztów.

Ceny usług komórkowych w Polsce są obecnie na bardzo niskim poziomie – już za 30 zł można otrzymać nielimitowane rozmowy, wiadomości oraz kilkanaście GB transferu danych. Kwota w tej wysokości nie pozwoli nawet na zapłacenie za 1 GB transferu za granicą przy uchwalonych przez UE stawkach hurtowych między operatorami.

Przez operatorami wirtualnymi stoi więc trudna decyzja – żeby przetrwać, niezbędna będzie podwyżka cen (w Czechach za wspominany powyżej pakiet trzeba zapłacić nawet 150 zł) lub całkowite wyłączenie usługi roamingu dla swoich kart. Jedna i druga decyzja sprawi, że sieci staną się mniej atrakcyjne dla użytkowników i może odciągać klientów do sieci infrastrukturalnych.

Zagłosuj

Z jakiego operatora korzystasz?

RadioZET.pl/MT

Oceń