Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wirus WannaCry wciąż szaleje, jak go uniknąć?

22.06.2017 14:00

Groźne ransomware tym razem zaatakowało komputery w fabryce Hondy, która musiała tymczasowo wstrzymać produkcję.

Wirus WannaCry wciąż szaleje, jak go uniknąć?

Fabryka Hondy w mieście Sayama w Japonii musiała zatrzymać maszyny pracujące nad pojazdami z serii Accord, Odyssey i Stepwgn.

Powodem zrobienia przerwy technicznej był wirus WannaCry, który dostał się na komputery fabryki, a tym samym Honda straciła na tym wydarzeniu setki tysięcy - produkuje się tam bowiem ok. tysiąca pojazdów dziennie.

"WannaCry" to ransomware, czyli szkodliwe oprogramowanie, które zajmuje dostęp do komputera i szyfruje wszystkie pliki na dysku pod żądaniem okupu - wpłata okupu jednak nie gwarantuje odzyskania danych.

wannacry

Jak zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem?

Więcej na temat tego jak działa sam ransomware WannaCry pisaliśmy już tutaj, natomiast jeśli chcielibyście dowiedzieć się w kilku krokach jak się obronić przed tego typu atakami to tłumaczymy:

1. Zaktualizuj swój system operacyjny do najnowszej wersji.

Zawsze najlepszą ochroną przed wszelkimi wirusami będzie posiadanie najnowszej edycji systemu operacyjnego. Jeśli jednak działacie na wcześniejszej edycji Windowsa - np. 8, 7 lub XP, to na pewno warto zainstalować dostępne aktualizacje z panelu sterowania.

Nie tylko dzięki temu Wasz komputer powinien być bezpieczniejszy, lecz również usprawni to jego ogólną pracę.

Z powodu ogromnego rozprzestrzeniania się szkodliwego oprogramowania typu ransomware Microsoft postanowił wydać specjalne aktualizacje dla starszych wersji systemu Windows.

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się być ofiarą szkodliwego oprogramowania?

2. Nie wchodź na nieznane, podejrzane strony i nie pobieraj załączników od nieznanych Ci osób.

Zwykle własnie w ten sposób rozprzestrzenia się szkodliwe oprogramowanie. Klikamy w załącznik pochodzący od nieznajomej osoby lub co gorsza od osoby, która tak naprawdę podszywa się pod np. firmę komunikacyjną i wirus po cichu trafia na nasze urządzenie. Zawsze więc sprawdzajmy adres z którego otrzymujemy cyfrowe faktury, a także nie ufajmy plikom wysłanym w zaszyfrowanych archiwach.

RadioZet.pl/AM

Oceń