Wirus na Androida szantażuje intymnymi szczegółami z Waszego życia

12.07.2017 12:27

Udaje przydatną aplikację do poprawiania wydajności działania smartfona, w rzeczywistości jednak zbiera dane o użytkowniku i gdy ma ich wystarczająco dużo – żąda okupu za powstrzymanie się przed pokazaniem wykradzionych wiadomości i zdjęć wszystkim znajomym.

Wirus na Androida szantażuje intymnymi szczegółami z Waszego życia fot. zrzut ekranu

Sprawa jest poważna, jako że aplikacja jest dostępna bezpośrednio w sklepie Google Play – złośliwe funkcje ukryto tak dobrze, że nie zostały one wykryte. Program udaje narzędzie do optymalizacji systemu, jest też dostępny jako aplikacja do poprawiania jakości zdjęć.

Podczas instalowania oprogramowanie prosi o zatwierdzenie uprawnień dających mu możliwość dostępu do kluczowych informacjach o użytkowniku. Aplikacja następnie szpieguje właścicieli smartfona, przejmując prywatną korespondencję oraz wykonywane za pomocą telefonu zdjęcia.

W pewnym momencie program stawie ultimatum – albo zapłaci się okup w wysokości 50 dolarów, albo wyszpiegowane materiały (wśród których mogą znajdować się materiały kompromitującej użytkownika) zostaną rozesłane do wszystkich kontaktów.

Wśród danych, które zapisuje sobie aplikacja, znajdują się wykonywane zdjęcia, spis kontaktów, treść wysyłanych i odbieranych SMS-ów, rejestr wykonywanych połączeń, treść wiadomości wysyłanych i odbieranych na Facebooku, historia stron przeglądanych w Chrome, treść wiadomości e-mail i historia lokalizacji GPS.

Program blokuje ponadto możliwość korzystania z telefonu - problem ten można rozwiązać dzięki trybowi paniki, jaki Google umieściło w nadchodzącym Androidzie 7.1.

Zagłosuj

Trzymacie na smartfonach intymne dane?

RadioZET.pl/MT

Oceń