Wrocławianie stworzyli lądowego drona z marsjańską przeszłością

24.08.2017 15:39

Zdobyli doświadczenie na Marsie, teraz ruszają na podbój Ziemi. Studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy wcześniej z sukcesem tworzyli prototypy łazików marsjańskich, zaprezentowali robota zaprojektowanego z myślą o eksploracji błękitnej planety.

Wrocławianie stworzyli lądowego drona z marsjańską przeszłością fot. materiały prasowe

W wyglądzie zdalnie sterowanego pojazdu widać inspirację kosmicznymi technologiami – łazik Turtle ma być przede wszystkim stabilny, zdolny do pracy w trudnym terenie (nawet pod wodą) i wytrzymały. Wbudowany akumulator wystarcza na 4 godziny pracy.

Możliwości łazika Turtle mogą być w prosty sposób zwiększane dzięki opcji instalowania dodatkowych modułów – może to być na przykład opracowany przez twórców „Zółwia” manipulator. Dzięki temu robot jest platformą, którą można przystosować do wykonywania różnych zadań – także w trudnym i niebezpiecznym dla ludzi terenie i środowisku.

Sterowaniem robotem Turtle odbywa się poprzez aplikację uruchomioną na smartfonie lub tablecie – jej wygląd był inspirowany funkcjonalnością spotykaną w centrach misji kosmicznych. Obraz z wbudowanej kamery Full HD transmitowany jest drogą radiową (zasięg maksymalny to 200 metrów), w każdej chwili można także wykonać zdjęcie lub zacząć nagrywać film.

Konstrukcja łazika Turtle jest wodoodporna, dzięki czemu można go używać także w trudnym terenie. Oprogramowanie sterujące zostało udostępnione na licencji Open Source, dzięki czemu każdy może się mu dokładnie przejrzeć i wprowadzić niezbędne dla siebie funkcje i poprawki.

Jesteśmy studentami Politechniki Wrocławskiej, którzy przez kilka lat tworzyli nagradzane na prestiżowych międzynarodowych zawodach łaziki marsjańskie Scorpio. Teraz, po latach zdobywania doświadczenia w sektorze kosmicznym, postanowiliśmy przenieść studenckie doświadczenia do biznesu i skonstruowaliśmy pierwszego inspirowanego technologiami NASA łazika ziemskiego, dostępnego dla przeciętnego użytkownika - zachwalają swoje dzieło twórcy.

Produkcja robota Turtle ma odbywać się w całości w Polsce. Cena łazika została wyznaczona na 1997 euro – w ramach kampanii zbierającej fundusze na uruchomienie produkcji platforma (wyposażona w kamerę i manipulator) dostępna jest w zdecydowanie niższych cenach.

Zagłosuj

Chcielibyście pojeździć łazikiem Turtle?

RadioZET.pl/MT

Oceń