Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wymiana dowodu przez internet to teraz tylko kilka kliknięć

20.06.2017 13:19

Pojawiła się nowa wersja elektronicznego wniosku o wymianę dowodu osobistego – nowy dokument można załatwić sobie w minutę nie ruszając się sprzed komputera.

Wymiana dowodu przez internet to teraz tylko kilka kliknięć fot. RadioZET.pl/MT

Z opcji mogą skorzystać tylko osoby, które mają ważny profil zaufany. Jego wyrobienie wymagało kiedyś osobistej wizyty w urzędzie, teraz login do administracji państwowej można otrzymać korzystając z serwisów transakcyjnych wybranych banków.

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku należy także przygotować elektroniczną wersję zdjęcia, które pojawi się w dowodzie – fotografię można wykonać samemu, pamiętając o tym, że twarz ma być widoczna z przodu, nie może być niczym zasłonięta, nie możemy robić nienaturalnych min, a tło ma być białe.

Dokładne wytyczne podane są na tej stronie – poniżej przykłady dobrych i złych zdjęć do dowodu:

fot. obywatel.gov.pl

Gdy mamy przygotowany profil zaufany oraz fotografię, należy udać się na stronę obywatel.gov.pl – link do wniosku o wymianę dowodu osobistego znajduje się w eksponowanym miejscu.

Po zalogowaniu się do systemu za pomocą PZ wystarczy tylko wybrać powód wymiany dokumentu, wskazać dowolnie wybrany urząd, w którym chce się dowód osobisty odebrać, a także wgrać przygotowane zdjęcie.

fot. zrzut ekranu

Następnie należy sprawdzić, czy dane pokazujące się na obrazie dokumentu są prawidłowe oraz zweryfikować informacje kontaktowe. Jeśli wszystko się zgadza, należy wcisnąć przycisk „Dalej”.

fot. zrzut ekranu

Zostaniemy przeniesieni na stronę z podsumowaniem wniosku – tym razem kliknięcie przycisku „Złóż wniosek o dowód” przekieruje na witrynę pozwalającą podpisać do za pomocą profilu zaufanego.

fot. zrzut ekranu

Informacje o przyjęciu wniosku oraz dostępności wymienianego dokumentu zostaną dostarczone na podany we wniosku adres.

Zagłosuj

Jak zamierzacie wymienić dowód?

RadioZET.pl/MT

Oceń