Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Z Ministerstwa Finansów wyciekały dane osób chcących zwrotu podatku

21.02.2018 11:39
xxx zet

Formularz pozwalający sprawdzić w na stronie Ministerstwa Finansów etap procedowania zwrotu za nadpłacony podatek dochodowy zdradzał dane użytkowników. Opcja została wyłączona do czasu odnalezienia i usunięcia przyczyny.

Rozliczanie podatku PIT 2017 - zwrot nadpłaconego podatku fot. materiały prasowe

Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej witrynie możliwość sprawdzenia, czy urząd skarbowy zlecił już dokonanie przelewu ze zwrotem nadpłaconego podatku PIT za 2017 roku.

Informacja była wyświetlana po uwierzytelnieniu podatnika za pomocą numeru PESEL, NIP, wskazania właściwego Urzędu Skarbowego i podanie kwoty przychodów podanej w złożonej deklaracji.

Formularz nie działał jednak prawidłowo i potrafił pokazać informacje wpisane do serwisu osobom, które wchodziły na stronę lub ją odświeżały. W ten sposób można było zdobyć wrażliwe dane, które w sprzyjających oszustom okolicznościach mogły być wykorzystane na przykład do zmiany rachunku bankowego, na który ma być przekazany przelew zwrotny od fiskusa.

Formularz sprawdzania zwrot nadpłaconego podatku czasowo wyłączony

Ministerstwo Finansów po otrzymaniu informacji o błędnie działającym rozwiązaniu odcięło do niego dostęp – sprawą zajmują się informatycy i programiści, którzy mają zweryfikować doniesienia i usunąć powodujące wyświetlanie cudzych danych błędy.

- Przypominamy, że aplikacja służy wyłącznie do sprawdzenia, czy zwrot nadpłaty podatku PIT został wykonany przez urząd skarbowy, czy nie (tym samym nie umożliwia np. składania deklaracji podatkowej za ubiegły rok) – uspokaja resort.

Poprawiony formularz ma zostać udostępniony „w najbliższym czasie”.

Zagłosuj

Rozliczyłeś już podatek dochodowy?

RadioZET.pl/MT

Oceń