Teraz gramy

ZUS nie będzie już mógł sprawdzać chorych na Facebooku

27.04.2018 13:27

Pracownicy ZUS-u nie będą już mogli przeglądać wpisów na Facebooku osoby przebywającej na zwolnieniu L4, żeby sprawdzić czy nie zostało ono sfałszowane. Co więcej – jeśli do takiego zdarzenia dojdzie, sprawdzanej osobie będzie przysługiwać odszkodowanie.

ZUS fot. Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0

To konsekwencje wprowadzanie rozporządzenia o ochronie danych osobowych RODO, która zacznie obowiązywać od 25 maja 2018 roku. Sprawa sprawdzania przez ZUS wpisów na Facebooku została poruszona w Radiu ZET podczas rozmowy z Mirosławem Sankiem, Zastępcą Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

- Dotykamy bardzo poważnej kwestii, jaką jest przetwarzanie danych wrażliwych, np. dotyczących uzasadnienia zwolnienia lekarskiego. Z drugiej strony mamy konieczność używania instrumentów kontrolnych po stronie takiej organizacji jaką jest ZUS. Ja się nie podejmę tutaj w tym miejscu odpowiedzi na pytanie, czy to jest możliwe, czy nie – oświadczył Mirosław Sanek na antenie Radia ZET.

Odszkodowania od ZUS za przeglądanie profilu na Facebooku

Przedstawiciel GIODO dodał potem, że RODO wprowadza mocne ograniczenia w legalnym dostępie do danych osobowych obywateli.

- Ochrona danych zawsze będzie w zbiegu z innymi wartościami. W tym przypadku ZUS chce uszczelniać swój system. Dotyczy to wielu miliardów złotych rocznie. Tak przynajmniej podejrzewamy, tak wczoraj to opisywano. Z drugiej strony nie można przekraczać pewnej granicy w używaniu dostępu do informacji prywatnych, których ludzie udzielają w sytuacji zaufania do tego, że pewne informacje nie będą wykorzystywane przeciwko nim – przyznał w rozmowie w Radiu ZET Mirosław Sanek.

Zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dodał jeszcze, że przepisy RODO dają możliwość wnoszenia o odszkodowanie – GIODO spodziewa się, że ZUS będzie pozywany na odszkodowania za szkody wynikłe z naruszenia prawa o ochronie danych osobowych.

Zagłosuj

Co upubliczniasz na swoim Facebooku?

RadioZET.pl/MT

Oceń