Zaćmienie „dowodem” na to, że Ziemia jest płaska

21.08.2017 12:04

Niektórych nie da się przekonać, że białe jest białe, a czarne jest czarne - zwolennicy hipotezy płaskiej Ziemi wykorzystują całkowite zaćmienie Słońca z 21 sierpnia 2017 roku, żeby „udowodnić” swoje racje.

Zaćmienie „dowodem” na to, że Ziemia jest płaska fot. Kalan, CC BY 3.0

To, że Ziemia jest kulista planeta udowodniono naukowo już dawno – teraz zaś, dzięki eksploracji kosmosu, możemy bez problemów rzucić okiem na zrobione z orbity zdjęcia, które dobitnie pokazują, jaki kształt ma nasz glob.

Nie wszyscy jednak czują się przekonani – w internecie można znaleźć osoby, które uważają że Ziemia jest płaska, a pokazywanie jej jako kuli to spisek władz. Nawet ostrzeżenia, żeby nie patrzeć nieosłoniętymi oczami na Słońce odczytują nie jako wskazówkę mającą chronić wzrok, lecz jako dowód na to, że coś chce się przed nimi ukryć.

21 sierpnia 2017 mieszkańcy USA mogą obserwować całkowite zaćmienie Słońca – NASA przygotowała transmisję, dzięki której zjawisko można będzie obejrzeć na żywo w jakości 4K i w 360 stopniach. Oprócz zwykłego widoku z powierzchni naszej planety zobaczyć będzie można także, jak zaćmienie wygląda z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zjawisko jest wykorzystywane jako dowód, że Ziemia jest płaska. Zwolennicy tej hipotezy wskazują, że biorąc pod uwagę ruch obrotowy Ziemi cień Księżyca powinien przemieszczać się ze wschodu na zachód – a jest odwrotnie. Nie wzięto jednak pod uwagę faktu, że prędkość orbitalna naszego naturalnego satelity jest zdecydowanie większa, niż ruch obrotowy planety.

Pojawiają się także głosy, że cień rzucany przez Księżyc powinien być zdecydowanie większy – to nieporozumienie bierze się przede w wszystkim z braku zachowania proporcji przy eksperymentach z modelami. Ziemię i najbliższe nam ciało niebieskie oddalone są od siebie o 380 000 kilometrów.

Zagłosuj

Twoim zdaniem Ziemia jest:

RadioZET.pl/MT

Oceń